Vészesen lecsúszott a volt bezzeggyerek

Szomália, Szudán, Zimbabwe - e trió vezeti a bukott államokat (angolul: failed states) felvonultató 2008-as listát. A tekintélyes amerikai folyóirat, a Foreign Policy 170 országot vett górcső alá, az instabilitás mértékét tizenkét kategória alapján határozta meg. "Riadóztató" minősítést több mint egy tucat harmadik világbeli ország kapott, ezekben a gyenge kormányok alig vagy egyáltalán nem képesek ellenőrzésük alatt tartani területüket, a közszolgáltatások összeomlottak, a hatalmat magánhadseregekre támaszkodó hadurak gyakorolják, burjánzik a bűnözés és a korrupció, lábbal tiporják az emberi jogokat.

Öt évvel az Európai Unió bővítése és húsz évvel a berlini fal leomlása után a bukott állam minősítés Kelet-Közép-Európával kapcsolatban is fel-bukkant. Gyurcsány Ferenc kormányfő lemondását kommentáló cikkében a Handelsblatt társította a "bukott állam" kifejezést a térséggel. A német gazdasági-üzleti körök meghatározó napilapja úgy látja, hogy a globális gazdasági válság nyomán a "failed states" veszélye leselkedik a régióra. Magyarország mellett Észtországban, Lettországban és Romániában fenyeget, hogy az elmúlt évek politikai-gazdasági stabilitását káosz és nyílt erőszak váltja fel. A pénzügyi és gazdasági válság "találkozása" a térség államait egyre inkább kormányozhatatlanná teszi. A krízis elmélyülésével pedig bűnbakokat fognak keresni, Magyarországon a romák lesznek a célpontok - jósolta a lap.

A Handelsblatt véleménye nem mentes ugyan a túlzásoktól, de mégis sokkoló. Az EU bővítése táján a nyugati sajtó a kelet-közép-európai országokban látta az uniót dinamizáló és gazdasági fellendülést hozó erőt. Különösen megdöbbentő Magyarországot ebben a sorban látni, a német sajtó szemében Magyarország hosszú időn át a reformokban élen járó "bezzeggyerek" és "éltanuló" volt. Ennek vége, méghozzá brutálisan. Felháborodni, tiltakozni vagy akár vállat vonni természetesen lehet, de az ön-vizsgálat és a cselekvés sokkal célravezetőbb lenne. Mielőtt Magyarország a Foreign Policy listájának 140. helyéről lejjebb, a "megfigyelés alatt állóból" (monitoring) kategóriából tényleg a következőbe, a "figyelmeztetőbe" (warning) csúszik.

Rombolhat a korlátlan szabadság

Erős, a piacokat szabályozni képes államra van szükség. A globális válság ugyanis megmutatta, hogy a korlátlan szabadság rombolást is okozhat. A jövőben egyetlen pénzintézet, egyetlen pénzpiac, egyetlen pénzügyi termék sem maradhat ellenőrzés és felügyelet nélkül - erről Horst Köhler német államfő beszélt a minap Berlinben. A végrehajtó hatalommal nem bíró, de hazájában nagy népszerűségnek örvendő szövetségi elnök szerint a várhatóan megugró munkanélküliség a német demokráciát is próbára teszi. A krízis megmutatta, hogy a nyugati társadalmak messze lehetőségeik felett éltek, a jóléttel együtt ugyanis az államadósság is nőtt. A nehéz időkben a pártok különleges felelősséggel bírnak azért, hogy felelősen viselkedjenek - mondta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) egykori igazgatója. Köhler közvetve kizárta az előre hozott választásokat Németor-szágban, szerinte a nagykoalíciónak mandátuma, azaz szeptember végéig a helyén kell maradnia. (Berlini tudósítónktól)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.