Magyarország negatív reflektorfényben
Az instabilitás jeleit mutatjuk, amely azt eredményezheti, hogy a befektetők és támogatóink elpártolnak tőlünk. Lendvai azt is kiemelte, hogy a balkanizálódás veszélye reális marad, ha a belpolitikai harc párbeszéd hiányában, gyűlölködve folytatódik. Szerinte azok ártanak a legtöbbet, akik a radikalizálódással flörtölnek, vagy megpróbálják eljelentékteleníteni azt. A fentiek megítélésével kapcsolatban pedig nem számít, hogy egy párt vagy politikus kormányon vagy ellenzékben van.
Lendvai elmondta, hogy a XX. század Európájának tanulsága, hogy a nemzeti és az európai fejlődés össze tud kapcsolódni. A nemzeti érdekeket pedig nem lehet a demokratikus értékek megvédése nélkül képviselni, de a demokratikus értékek képviselete sem létezhet a nemzeti érdekek szem előtt tartása nélkül. A neves újságíró saját magát egyébként melankolikus realistának tartja, így szerinte a magyar történelem korábbi nehéz időszakait követő periódusokhoz hasonlóan most is kibontakozás lehet a válság végén.
Japánul a magyar történelem sikereiről és kudarcairól
Német, angol, francia, román és cseh kiadás után a napokban a tokiói magyar nagykövetségen japánul is bemutatták Paul Lendvai a magyarokról és a magyar történelemről szóló, több mint 500 oldalas könyvét. A frankfurti magyar héten 1999-ben németül debütált, majd később nálunk Magyarok - kudarcok győztesei címmel megjelent művet az idei japán-magyar emlékévre időzítve, a szigetország nyelvére a volt budapesti nagykövet, Inagava Terujosi fordította le. A szerző - aki osztrák-magyar közös szervezésben járt a távol-keleti országban - külön bevezetőt írt a japán kiadáshoz. Lapunknak pedig elmondta, hogy a könyv megmutatja a magyar történelem dicsőségeit és buktatóit, és kritikus szemmel, de szeretetteljesen ábrázolja hazánkat. A japánok számára a magyar történelemnek főleg a nacionalizmus, a fegyverkezés és a fegyveres erők funkciója tekintetében lehetnek tanulságai. Lendvai azt szeretné, ha a japánok Magyarországban egy érdekes és tehetséges országot látnának. Utóbbit elősegítheti a könyv utolsó fejezete, amely tulajdonképp a magyar tehetségek apoteózisa. A júniusi könyvhéten bemutatásra kerülő negyedik magyar kiadásban e fejezet helyett Az eljátszott rendszerváltás címmel új rész jelenik meg. Lendvai ebben Antall Józseftől Orbán Viktoron át Gyurcsány Ferencig elemzi a korszak vezetőit, valamint arról szól, hogyan és mikor siklott ki a rendszerváltás, és kik a felelősei ennek.