Obama lelövetheti a Taepdongot
Az előző két útján már megszokott élességgel fogalmazott az ezúttal Mexikóba látogató Hillary Clinton külügyminiszter. Az amerikai diplomácia irányítója egyrészt országa "a tiltott kábítószerek utáni kielégíthetetlen vágyát", valamint a fegyverek szabad áramlását okolta a drogkartellek nyomán kialakult helyzetért. Másrészt a világ másik felére, Észak-Koreának is erélyes figyelmeztetést küldött: ha Phenjan bármilyen okból rakétát indít, az "provokatív lépésnek" minősül, és egyben az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1718-as határozata megsértésének, így diplomáciai következményekkel jár majd.
- Nagyon világossá tettük, hogy az észak-koreaiak ezért fizetni fognak, és következményeket jelent ez a hatoldalú tárgyalásokra nézve is, amelyeket pedig fel akarunk éleszteni, amint csak lehet. Fel akarjuk hívni (a határozat megsértésére) a BT figyelmét is - fogalmazott Clinton. A határozatot azt követően fogadták el New Yorkban, hogy Észak-Korea 2006-ban sikertelen kísérletet hajtott végre Taepodong-2 elnevezésű, nagy hatótávolságú ballisztikus rakétájával. Feltételezik, hogy ez nukleáris robbanófejet is képes hordozni.
Észak-Korea azt közölte korábban, hogy április 4-8. között műholdat indít. A térségi és a nyugati aggodalmak szerint azonban valójában rakétát, feltehetően újra Taepodong-2-t állított a kilövőállásba. Csütörtökön Franciaország is óva intette Phenjant a rakétaindítástól, amelynek pártsajtója viszont élesen visszautasította a feltételezést, hogy nem műholdról lenne szó, sőt az ezzel kapcsolatos "dél-koreai ármánykodás" ellen is kikelt.
A Taepodong maximális hatótávolsága 6700 km. Pentagon-források szerint az amerikai műholdak három percen belül észlelik, hogy az indított objektum orbitális vagy szuborbitális pályán mozog-e - azaz elérheti-e a Alaszkát vagy Hawaiit. Barack Obama elnöknek szintén percei lesznek, hogy szükség esetén döntsön a rakéta megsemmisítéséről. A szintén veszélyeztetett Japán az alkotmány értelmében csak a területét fenyegető rakétát támadhat. Ezt mintegy 10 perc alatt képesek észlelni. Japán SM-3 elfogórakétáival az atmoszférán túl is képes lehet a fenyegetés elhárítására, ám becsapódó hulladék érheti területét. Elemzők egy sikeres észak-koreai rakétaindítás esetén attól tartanak, hogy az fegyverkezési versenyt indít a térségben.
Észak-Koreát Washington még a Bush-kormányzat végnapjaiban levette a "latorállamok" listájáról. De az elhibázott, számos sebből vérző Phenjan-politikát a konzervatív sajtó sem szépítgeti: az addigi KNDK-felelőst, Christopher Hillt, akit az Obama-kormány bagdadi nagykövetnek nevez ki, részben az elmúlt években nyújtott teljesítményéért támadta élesen a The Washingon Times szerdai vezércikke.
Pekingben eközben élesen visszautasították a Pentagon előző nap közölt, szokásos évi Kína-jelentésében foglaltakat. Ebben a többi közt az áll: mindkét fél részéről téves erőfelméréshez vezethet, hogy Kína alternatív technológiával próbálja aláásni az USA hagyományos erőfölényét, haderejével kapcsolatban pedig titokzatoskodik. Qin Gang kínai külügyi szóvivő leszögezte: országa katonapolitikája pusztán védelmi jellegű, és felszólította Washingtont, tartózkodjék "a hidegháborús mentalitástól, az előítéletektől", valamint hagyjon fel az efféle jelentések készítésétől. A két ország kapcsolata a katonai párbeszéd nem túl régi felújítása ellenére igen feszült. Két hete 2001 óta a legnagyobb katonai incidensre került sor közöttük Hajnan szigete közelében, amikor a USS Impeccable járőrhajót, amelyet azóta rakétákkal felszerelt rombolóval erősítettek meg, kínai hajók vettek közre.