Az ellenzék és a Kreml csatája Szocsiban
Miután 2004-ben megszűnt a kormányzók közvetlen választása, majd nehezedtek az országos parlamenti választáson az ellenzéki pártok indulásának feltételei, a parlamentből kiszorult, magukat demokratikus ellenzékként definiáló erők a polgármesteri posztokra fókuszálnak. Egy fiaskót a JeR már elszenvedett: múlt héten Murmanszkban a párt jelöltje helyett a függetlenként induló Szergej Szubbotyin nyert. Igaz, ez inkább a JeR-en belüli repedéseket jelezte, mert a jelöltet támogatta a terület kormányzója, aki a párt tagja. Jurij Jevdokimovot azóta lemondatták, hivatalosan a térség rossz gazdasági teljesítménye miatt.
Szocsiban Borisz Nyemcov - a város szülötte - az egyik legnagyobb ellenzéki név az indulók között. A tíz éve miniszerelnök-helyettesi posztig emelkedő politikus, aki jelenleg a Garri Kaszparov fémjelezte Putyin-ellenes Szolidaritás szövetség társelnöke, hangos kritikusa a városban folyó olimpiai építkezések gyakran jogtalan kisajátításokkal és környezetrombolással járó lebonyolításának. Az ötvenéves politikus első sajtótájékoztatóját a héten kisebb incidens kísérte: két fiatalember enyhén maró alkoholt fröccsentett Nyemcovra, aki a komolyabb sérülést megúszta.
A milliárdos Alekszandr Lebegyev, aki Mihail Gorbacsovval közösen birtokolja a Kremllel gyakran kritikus Novaja Gazeta című lapot, szintén az indulók között van. Az üzletember korábban a JeR parlamenti képviselője volt, mára szakított a párttal. Az olimpia miatt kiemelt fontosságú városban a JeR meglehetősen szürke jelöltet indított az utolsó pillanatban: a város ideiglenes fejét, Anatolij Pahomovot. A jelöltek egyik színfoltjának ígérkezett Andrej Lugovoj, aki a populista Vlagyimir Zsirinovszkij vezette Orosz Liberális Demokrata Párt (LDPR) jelöltjeként indult volna. A férfi - akinek London a kiadatását követeli, miután azzal vádolják, hogy ő mérgezte meg a Szövetségi Biztonsági Szolgálat egykori tisztjét, Alekszandr Litvinyenkót - azonban végül elállt a megmérettetéstől.