Kockázatos ugrás a ringbe
A konzervatív politikus bizarr dramaturgiával igyekszik politikai tőkét kovácsolni az általa újév napján okozott szerencsétlenségből, amely során egy nő és családanya meghalt. Három hete, hogy Althaust távollétében - egy elképesztő gyorsasággal lezavart büntetőeljárásban - gondatlanságból elkövetett emberölésért 33 ezer eurós bírságra ítélték. A steiermarki körzeti bíróság további ötezer euró fájdalomdíj megfizetésére kötelezte a vétkest, az áldozat családjának peren kívül fizetendő kárpótlás ennél jóval nagyobb lesz. A német sajtó milliós tételt emleget, az ügyvédek a háttérben egyezkednek.
Az ötvenéves Althaus gyors visszatérését még a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung is egészségileg és erkölcsileg kockázatos vállalkozásnak nevezte. A bűnösség vagy vétkesség kérdései a jogerős ítélettel nem szűntek meg teljesen. Althaus viszont láthatóan nem úgy gondolja, hogy élete e nehéz szakaszában a politikától való (ideiglenes) visszavonulás mellett illene-kellene döntenie. - A bűnösség nem a helyes kategória annak kifejezésére, hogy mit érzek. A tragikus szerencsétlenséggel viszont még évekig együtt fogok élni - mondta a többmilliós példányszámú Bild Zeitungnak adott exkluzív interjúban.
A bulvárlap segítségével megkoreografált "színpadi megjelenésre" többen felhorkantak a türingiai CDU-ban. A 2003 óta kormányzó, dinamikus és erős személyiségnek ismert Althausnak azonban nincsen pártbeli vetélytársa. Személycserére senki sem gondol, ahhoz túl nagy a tét. Türingia az egyedüli tartomány az egykori NDK-ban, ahol a kereszténydemokraták koalíciós partner nélkül kormányoznak. Egy hónappal a szeptember végi Bundestag-választások előtt jelképes értékkel bírhat a "fekete fellegvár" megvédése, vagyis annak megakadályozása, hogy a "vörösök" - értsd a Balpárt és az SPD - vegyék át a hatalmat.
Az MDR közszolgálati csatorna felmérése szerint a választók több mint hetven százaléka nem talál semmi kivetnivalót az Angela Merkel kancellár és CDU-elnök támogatását élvező Althaus politikai visszatérésében. A kampány várhatóan a gazdasági problémákról, így a növekvő munkanélküliségről fog szólni, de a háttérben mégis ott lesz az egyelőre megválaszolatlan kérdés. Vajon egy rivaldafényben lévő politikusnak mennyire jelent erkölcsi tehertételt, hogy az ő hibájából egy ember az életét vesztette?