A válság áldozata vagy politikai hosszútávfutó?

Jelentős nemzetközi figyelmet váltott ki Gyurcsány Ferenc bejelentett távozása a kormányfői posztról. Az amerikai és az európai sajtó megosztott a lépés értékelésében.

The Wall Street Journal

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök váratlan lemondási szándéknyilatkozata politikai zűrzavart okoz a gazdasági válság által amúgy is szorongatott Magyarországon - írta tegnap a The Wall Street Journal. Az amerikai újság szerint a lemondási ajánlat taktikai húzás lehet azzal a céllal, hogy jobb alternatíva híján saját maga mögött egyesítse széttöredezett pártját. Amennyiben távozik, Gyurcsány Ferenc lesz a legnagyobb áldozat a pénzügyi válságban, amely miatt már az izlandi és a lett kormány is megbukott. A kormányfő lemondása világossá teszi, mekkora nyomás nehezedik a válság miatt a leggyengébb országokra. Magyarország egyedülállónak és gyöngének látszik, az országnak nincs pénze; a politikai felfordulás várhatóan meg fogja rázni a hazai pénzügyi piacokat - írta a lap.

Frankfurter Allgemeine

A német újságok kommentárjaiban közös gondolat, hogy a magyar kormányfőt a gazdasági válság kényszerítette térdre. A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung első oldalán azt emelte ki: Gyurcsány a taktikai rafinéria tekintetében minden más politikust felülmúl; most például sikerül számára annak elérése, hogy a koalíció egyik vezetőjeként irányítsa a következő kormányfőt. A liberális Süddeutsche Zeitung vezércikke szerint Gyurcsány a tanácstalanság és egy olyan társadalom belső szétesésének szimbólumává vált, amely elveszítheti önmagában való hitét. Az újság úgy látja: ha a kormányfő következetes volna, akkor egy szakértői kormány felállítása helyett meg kellett volna nyitnia az utat új választások előtt. A Handelsblatt szerint Magyarországot most a nehéz gazdasági válság mellett hetekig tartó politikai káosz fenyegeti. Az üzleti körök lapja úgy vélekedett, hogy Gyurcsány lemondási szándékának bejelentése ismét növelheti a nemzetközi beruházók kételyeit Magyarország politikai és gazdasági stabilitásában.

Neue Zürcher Zeitung

A Neue Zürcher Zeitung svájci lap hétfői számában megállapítja: Izlandtól és Lettországtól eltérően, ahol a kormányok a globális pénzügyi és gazdasági válság hatására omlottak össze, Gyurcsány vesztét a hazugságbeszéd politikai következményei okozták. A miniszterelnöknek végül már alig volt támogatottsága a lakosság részéről - jegyezte meg a lap. A Der Standard liberális osztrák lap, amely Gyurcsány megy és maradni akar címet adta budapesti tudósításának, úgy fogalmaz: Gyurcsány talán ki is húzta volna a 2010-es választásig, ha nem szól közbe a válság.

Le Monde

A kormány éléről való távozásával és a pártelnöki posztján történt megerősítésével Gyurcsány politikai újjászületését készíti elő: vélhetően azt reméli, hogy a 2014-es parlamenti választásokon ő lehet az MSZP "erős embere" - írta tegnap megjelent számában a Le Monde című francia napilap. Váratlan bejelentésével a magyar kormányfő nem tud változtatni a politikai erőviszonyokon. Úgy vette kézbe azonban a kezdeményezést, hogy Orbán Viktort is meglepte - hangsúlyozza a mértékadó párizsi újság. A hosszútávfutó Gyurcsány - mint fogalmaz a Le Monde - nem az a típus, aki elbátortalanodik; most sem szenvedett vereséget. A cikkíró úgy véli, a nemzeti kormány létrehozására tett javaslatával Gyurcsány azt remélheti, hogy 2014-ben az MSZP erős embereként térhet vissza, hiszen a 2010-es választásokat már úgy tűnik, elvesztette a baloldal.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.