Egyesül az olasz jobboldal

Mi lesz az olasz jobbközéppel a 15 éve meghatározó Silvio Berlusconi után? A válasz a hét végén született meg: megszűnt a Nemzeti Szövetség, és napokon belül a Szabadság Népével egyesül. Itália végleg a kétpólusú politika útjára lép.

Tizennégy évvel a Fiuggiban történt fordulat után - amikor a magasba lendített karral múltjára büszke Olasz Szociális Mozgalomból (MSI), a Mussolinit abszolút rossznak nevező elnök Gianfranco Fini szavaival, a "modern jobboldali" Nemzeti Szövetség (AN) megszületett - az AN megtartotta utolsó kongresszusát. A hét végén a párt búcsút mondott önmagának. Március 27-29. között egyesül a szövetséges Silvio Berlusconi vezette Szabadság Népével (Pdl).

Két párhuzamosan fejlődő politikai erő teremt új olasz jobbközépet: 1994 januárjában Berlusconi a semmiből alkotta meg - a 2007 őszétől már Pdl-ként működő - Hajrá Olaszországot (FI), miközben a hazájában és külföldön a legígéretesebb olasz politikusnak tartott Fini tudatos stratégiával alakította át már létező saját pártját. Szövetségük háromszor vezetette őket kormányra - a függetlenségét ezután is megőrző -, az Umberto Bossi vezette Északi Ligával.

Berlusconival az 1996-os választásokon az AN a harmadik legnagyobb erővé (15,7 százalék) nőtte ki magát, A párt jobboldali identitását háttérbe szorító koalíciós medence 2008-ban támogatásvesztéshez vezetett, de az AN (így Fini) megkapta a képviselőház elnöki tisztét, és a második világháború óta először, a párt megszerezte Róma főpolgármesteri székét. Miközben a Finit árulással vádoló és a pártból kilépő, új jobboldalt alapítók kiszorultak a parlamentből. Az 57 éves Fini messze látott: személyét és pártját szalonképes kormányerővé léptette elő.

Az utolsó lépcsőfoknak számító mostani fúzió nem fájdalommentes: az AN politikusai ezért hangoztatták, hogy a párt nem megszűnik, átalakul. Kérdés, mennyire lesz feszültségmentes az együttélés. Az egyesülés fokozatos: az új pártnak egyelőre vezére sem lesz. Berlusconi-Fini nélküli ügyvezető triumvirátusról hallani a két párt kiemelkedő politikusaival, a három koordinátor neve március 29-re lesz ismert. A 2013-as parlamenti választásig az AN megőrzi logóját és a 400 millióra becsült vagyonát, de a próbakőnek számító nyári európai parlamenti választásokon már Pdl-ként indul. Az olaszok új pártja a Liga nélkül is a voksok 40 százalékra pályázik (2008-ban a Pdl, AN, Liga a római parlament mindkét házában 47 százalék körül teljesített).

A pártegyesítés választ ad arra, mi lesz Itáliával az idén 73 éves Berlusconi után, akinek nincsen szándékában veszni hagyni politikai örökségét. Berlusconi soha nem mondta ki, de utódjaként kezdettől fogva Fini szerepelt, aki négy év múlva miniszterelnök-jelöltként indulhatna. A stafétaváltás előbb sem kizárt, nem titok, hogy Berlusconi pályafutása megkoronázásaként az államfőségre pályázik.

Az új Pdl-lel az ezerpártú Itália végleg kétpólusú válik. A balközép ezen már keresztülesett: tizenöt év alatt Olajfából Unió, majd Demokrata párt lett.

Négy év múlva Fini lehet az örökös?
Négy év múlva Fini lehet az örökös?
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.