Nem lesz palesztin egységkormány
Befejezettnek tekinti a fogolycseréről folytatott közvetett tárgyalásait Izraellel a Hamasz - jelentette be szerdán hivatalosan a radikális palesztin szervezet. A Gázai övezetet uraló iszlamista szervezet 450, sokéves börtönbüntetését töltő hamaszos szabadon bocsátását követelte Izraeltől, cserébe a 2006-ban foglyul ejtett izraeli katonáért, Gilad Salitért. A tárgyalások hétfőn jutottak zsákutcába, amikor kiderült, a Hamasz nem hajlandó belemenni abba, hogy a bebörtönzöttek egy részét szabadon bocsátásuk után külföldre vagy a palesztin területeken belül máshova száműzzék. Egyes források szerint Izrael 320 fogoly szabadon bocsátását tudta vállalni. Izrael azzal fenyegette meg a Hamaszt, hogy szigorít a foglyok körülményein, és a Gázai övezetet addig blokád alatt tartja, amíg Salit nem nyeri vissza szabadságát.
A fogolycseréről folyó huzakodás is akadályozza az övezet újjáépítésére tett nemzetközi erőfeszítéseket, amelyek a december végén, január elején végrehajtott izraeli offenzíva pusztításai nyomán váltak sürgetővé - emlékeztet az MTI. Eközben Ciszjordániában az izraeli hadsereg tegnapra virradóra egy razzia során tíz ismert Hamasz-vezetőt tartóztatott le. Az őrizetbe vett Hamasz-tisztségviselők között van négy parlamenti képviselő, egy volt miniszterelnök-helyettes, egy polgármester és egy egyetemi professzor is. A letartóztatások növelik a nyomást a radikális szervezeten.
A gázai újjáépítésnek másik feltétele a palesztin egységkormány lenne, de a Hamasz és a Mahmud Abbasz palesztin elnök vezette Fatah mozgalom közötti csütörtökön lezáruló tárgyalások egyelőre eredménytelenek Kairóban. A Fatah azt szeretné, ha az új nemzeti kormány tiszteletben tartaná a korábban Izraellel kötött egyezményeket, amelyre a Hamasz nem hajlandó. Bár a felek megegyeztek abban, hogy jövő januárra választásokat írnak ki a palesztin terülteken, például a választási törvény reformjáról már nem sikerült megegyezni. A tárgyalások ugyanakkor folytatódnak, ám egyelőre azt sem tudni, mikor.
Izraelben Benjamin Netanjahu, a kormányalakítással megbízott jobboldali politikus még két hetet kért Simon Peresz izraeli elnöktől a koalíció megteremtésére. A Likud vezetője felkérte a baloldali Munkapártot, hogy csatlakozzon az új kabinethez. A baloldali párt nemrég tizenkét mandátumot szerzett a választásokon, így negyedik lett. Vezetője, Ehud Barak védelmi miniszter mindenképpen szeretne csatlakozni a koalícióhoz, hogy így megőrizze miniszteri posztját, de a pártban mást gondolnak. A baloldali politikusok úgy vélik, hogy a Munkapártnak ellenzékben kell újjáépítenie magát. A felkéréssel Netanjahu a centrista Kadima pártnak is üzen: elkötelezett a nagykoalíció mellett. A Kadima vezetője, Cipi Livni nem akar csatlakozni az egyelőre erősen jobboldali formációhoz, viszont a párttagok támogatnák a kormányba lépést.