Magyarország lenne Moszkva fő szövetségese?
Az újonnan aláírt szerződések még inkább függővé teszik Magyarországot az orosz földgázszállításoktól, idézte elemzők véleményét a tekintélyes liberális napilap. "A szerződések ellentétben állnak azzal, amit Gyurcsány Ferenc miniszterelnök állít, hogy ő szilárd támogatója az Európai Unió által szponzorált vetélytárs vezetéknek" - jegyezte meg az újság a Nabucco-programra utalva. A lap szerint a Nabucco várhatóan versenytársa lesz az orosz-olasz fővállalkozó partnerségben tervezett Déli áramlatnak, amelyhez Moszkvának gazdasági és politikai érdekei is fűződnek.
Az újság emlékeztetett: Gyurcsány Ferenc csaknem két éve beleegyezett abba, hogy támogatja a Gazprom orosz óriáscég terveit a Déli áramlat építésére vonatkozóan. Azt állította, nem lát ellentétet abban, hogy egyszerre támogatja az európai és az orosz gázvezetéktervet. A Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz kormányfő jelenlétében múlt héten Moszkvában aláírt új szerződések egyike arra szólítja fel a magyar kormányt és az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bankot, hogy finanszírozzák a Déli áramlat beruházását magyar területen. A másik szerződés a Gazprom és a Mol magyar energiavállalat között született egy magyarországi gáztároló fejlesztéséről.
A The New York Times szerint Oroszország az Ukrajnát megkerülő Déli áramlat megépítésével Ukrajnától való függőségét akarja csökkenteni, egyben ki akarja terjeszteni gazdasági és talán politikai befolyását Magyarországon.