Magyarország lenne Moszkva fő szövetségese?

Magyarországot, amely eddig is Oroszország egyik legszorosabb szövetségesének volt tekinthető Közép-Európában, két új gázszerződés még inkább keleti szomszédjához köti - írta szerdán a The New York Times.

Az újonnan aláírt szerződések még inkább függővé teszik Magyarországot az orosz földgázszállításoktól, idézte elemzők véleményét a tekintélyes liberális napilap. "A szerződések ellentétben állnak azzal, amit Gyurcsány Ferenc miniszterelnök állít, hogy ő szilárd támogatója az Európai Unió által szponzorált vetélytárs vezetéknek" - jegyezte meg az újság a Nabucco-programra utalva. A lap szerint a Nabucco várhatóan versenytársa lesz az orosz-olasz fővállalkozó partnerségben tervezett Déli áramlatnak, amelyhez Moszkvának gazdasági és politikai érdekei is fűződnek.

Az újság emlékeztetett: Gyurcsány Ferenc csaknem két éve beleegyezett abba, hogy támogatja a Gazprom orosz óriáscég terveit a Déli áramlat építésére vonatkozóan. Azt állította, nem lát ellentétet abban, hogy egyszerre támogatja az európai és az orosz gázvezetéktervet. A Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz kormányfő jelenlétében múlt héten Moszkvában aláírt új szerződések egyike arra szólítja fel a magyar kormányt és az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bankot, hogy finanszírozzák a Déli áramlat beruházását magyar területen. A másik szerződés a Gazprom és a Mol magyar energiavállalat között született egy magyarországi gáztároló fejlesztéséről.

A The New York Times szerint Oroszország az Ukrajnát megkerülő Déli áramlat megépítésével Ukrajnától való függőségét akarja csökkenteni, egyben ki akarja terjeszteni gazdasági és talán politikai befolyását Magyarországon.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.