Kikötőket szállt meg a hadsereg Venezuelában
Az El País caracasi tudósítása szerint a katonaság már meg is szállta Carabobo államban Cabello kikötőjét és Nueva Espartában Guamache kikötőjét. Várhatóan a következő a szintén ellenzék ellenőrizte Maracaibo kikötője lesz.
Az elnök korlátlan újraválaszthatóságáról tartott februári alkotmánymódosítási népszavazáson aratott győzelme óta Chávez utasítására átmenetileg katonaság szállta meg néhány magánkézben lévő rizsfeldolgozót is, arra hivatkozva, hogy nem hajlandók az előírt olcsó rizst piacra dobni. A kormány március 2-án rendelkezett 12 alapvető élelmiszer - a rizs mellett a tej, a margarin, a sajt, a főzőolaj stb. - termelésének szabályozásáról. Félix Osorio élelmezési miniszter ugyan közölte, hogy nem áll a kormány szándékában korlátozni a magánszektort, ám "a lakosság többségének" érdekeit érvényre kell juttatni. Ugyancsak bejelentették a napokban az ír papíripari vállalat, a Smurfit Kappa Group 1500 hektáros eukaliptuszültetvényének kisajátítását. S felújult néhány - az indok szerint - nem, vagy nem kellően művelt nagybirtok kisajátítása is, amelyeken szövetkezeteket hoznak létre.
Chávez a korábbi államosításokkor rendre kártérítést fizetett, vagy helyezett kilátásba. A megfigyelők szerint mostantól változhat a helyzet: a világpiaci olajár drasztikus csökkenésével a központi kormány költségvetési kerete beszűkült. Chávez nem kívánja feladni szociális politikáját, a szegény rétegek helyzetének javítását, amire az utóbbi időszakban évente 7-10 milliárd dollárt fordított. A kényszerű nadrágszíj-megszorítás közepette előtérbe kerülhetnek radikálisabb megoldások. Ehhez az úthoz Cháveznek szüksége lesz a tömegek rendszeres mozgósítására is a fegyveres erők támogatása mellett.