Bukásra ítélt kísérlet
Az idén 80 éves Schabowski minderről annak kapcsán beszélt Berlinben dolgozó külföldi tudósítók előtt, hogy március elején jelent meg "Wir haben fast alles falsch gemacht" (Szinte mindent rosszul csináltunk) című interjúkötete, amelyben az NDK 1989-es "végjátékát" eleveníti fel. A Németországban a falomlás húszéves évfordulója kapcsán piacra dobott könyvtengerben Schabowskié azért keltett feltűnést, mert az újságíróból lett egykori kommunista politikus ismét igen kritikusan nyilatkozott a bukott keletnémet államról - amely hatalmi elitjének maga is része és haszonélvezője volt.
Schabowski elsősorban arról ismert, hogy 1989. november 9-én képletesen ő nyitotta meg a berlini falat. Egy sajtókonferencián ugyanis újságírói kérdésre azt válaszolta, hogy az NDK polgárai szabadon, bármiféle előzetes engedélyek nélkül utazhatnak, e rendelkezés pedig azonnali hatállyal érvényes.
Majd húsz év elteltével a "renegát" úgy látja: önámítás volt azt hinni, hogy Erich Honecker állami és pártvezető leváltásával, a nép felé tett engedménynek tekintett utazási szabadsággal és más reformokkal megmenthetik a rendszert.
A könyvben nem kíméli a Németországban ma is sztárkultusszal övezett Mihail Gorbacsovot sem. Schabowski szerint a néhai Szovjetunió akkori első számú vezetője elvben nem ellenezte a berlini fal megnyitását, csak másként képzelte el a forgatókönyvet. Úgy, hogy abból neki még több történelmi érdeme, országának anyagi haszna származzon. Az NDK-t a "renegát" nem siratja: az emberek békés lázadása és tömeges nyugatra vándorlása adta meg a régóta esedékes kegyelemdöfést.