Baloldali vezetés Salvadornak

Újabb latin-amerikai országnak, ezúttal El Salvadornak lesz június elsejétől baloldali elnöke. A vasárnapi elnökválasztásokon Mauricio Funes televíziós újságíró az egykori gerillaszervezetből alakult párt elnökjelöltjeként győzött.

Tizenhét évvel azután, hogy 1992-ben a salvadori Farabundo Marti Felszabadítási Front (FMLN) gerillái felhagytak fegyveres harcukkal, és a békemegállapodás keretében politikai párttá alakultak, most vasárnap - negyedik nekifutásra - győzelmet arattak az elnökválasztásokon a hétmillió lakosú, kis közép-amerikai államban.

A sikert azonban nem valamelyik volt gerillaparancsnok, hanem egy televíziós újságíró aratja le. A 49 éves Mauricio Funes a szociális igazságtalanságot bíráló interjúműsorának köszönhette népszerűségét, amellett, hogy 2007-ig a CNN helyi tudósítója is volt. Miután tavaly elvállalta az elnökjelöltséget, az FMLN januárban jól szerepelt a helyhatósági választásokon is. Megszerezte a polgármesteri posztok többségét, bár a főváros, San Salvador jobboldali vezetésű maradt.

Noha Funes csak kis különbséggel, 51,3:48,7 arányban diadalmaskodott a nem végleges eredmény szerint, a Nacionalista Republikánus Szövetség (Arena) jelöltje, Rodrigo Ávila, a rendőrség korábbi parancsnoka még vasárnap éjjel elismerte vereségét. A jobboldali Arena a 75 ezer halottat követelő polgárháború idején alakult, és kezdetben félkatonai alakulatai számlájára írtak számos kegyetlenséget, köztük Oscar Arnulfo Romero érsek meggyilkolását. A két évtizede kormányzó erő a mostani kampányban azzal riogatta a választókat, hogy az FMLN győzelme esetén Salvador "Hugo Chávez uszályába kerül, és kommunista útra tér".

Funes a választási eredmény ismeretében tartott első sajtóértekezletén azt ígérte, hogy tiszteletben tartja az alkotmányt és a jogállamiságot, így a vállalkozói szabadságot is. Ugyanakkor hangoztatta, hogy kormányának fő figyelme a lakosság többségét alkotó szegények helyzetének javítását célozza majd. Mint a Washington Post emlékeztet, Funes kampányában Barack Obama jelszavát, a változást hangsúlyozta. Magát mérsékeltnek állítja be, aki a latin-amerikai baloldali panorámában a brazil Lula da Silva vállalkozásbarát politikáját kívánja másolni. (Felesége egyébként brazil származású, aki salvadori részről jelenleg is tartja a kapcsolatot Lula da Silva Munkáspártjával.)

Ugyancsak ígéri, hogy folytatja a jó viszony ápolását az Egyesült Államokkal. Mint mondta, nem látja okát annak, hogy ne értsen szót Obama elnökkel, akitől Latin-Amerika új párbeszédet vár. A kapcsolat azért is kiemelt fontosságú, mert több mint kétmillió salvadori él az Egyesült Államokban, hazautalásaik a GDP mintegy 20 százalékával egyenértékűek.

Figyelemre méltó, hogy Thomas Shannon amerikai külügyi államtitkár-helyettes még pénteken kijelentette: az Egyesült Államok kész együttműködni a leendő salvadori kormánnyal, bárki is győzzön az elnökválasztásokon. Öt éve a Bush-kormány még úgy nyilatkozott, hogy ellenzéki győzelem befolyásolná a viszonyt.

Választási plakát San Salvadorban - Funes és alelnökjelöltje, Sanchez Ceren
Választási plakát San Salvadorban - Funes és alelnökjelöltje, Sanchez Ceren
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.