Jó útra tért az észak-koreai terroristanő
A KAL 858-as járata az Indiai-óceán fölött tűnt el a radarok képernyőjéről, fedélzetén 115 ember tartózkodott. Mint kiderült: a merényletet két észak-koreai titkos ügynök hajtotta végre, hogy ezzel próbálják elriasztani a nemzetközi közvéleményt a szöuli olimpiától. A 70 éves férfi és a 25 éves nő a merénylet előtt szinte a fél világot körbeutazta, amelynek során több napot töltöttek Budapesten is. (Az itteni tartózkodásukról Horn Gyula is beszámol Cölöpök című könyvében.) Az észak-koreai nagykövetség gépkocsiján mentek át Bécsbe, ahonnan már hamisított japán útleveleket használtak. Bagdadban felszálltak a KAL 858-as járatára, s mivel a gép Abu-Dzabiban még utasokat vett fel, a rádiókészülékbe rejtett bombát hátrahagyva leszállhattak. Az elkövetőket végül is a Bahreinben tartóztatták le: az idős férfi elharapta a cigarettájába rejtett ciánkapszulát, a nő viszont életben maradt. Kim Hjon Hi később beismerte tettét, a KNDK pedig felkerült a terrorizmust támogató országok listájára.
A fiatal és csinos terroristanőt kiadták Dél-Koreának, ahol a szöuli legfelsőbb bíróság halálra ítélte. A kivégzésre azonban nem került sor, ugyanis az államfő rendkívüli kegyelmet gyakorolt. Kim Hjon Hi szabadulását követően országszerte antikommunista előadásokat tartott, szerepelt tévéműsorokban, önéletrajzi könyvei pedig eladási rekordot döntöttek. (Most már átlagos nő akarok lenni című írásának első kötete a Kémek iskolája címmel még magyarul is megjelent.) A kilencvenes években Kim Hjon Hi eltűnt a nyilvánosság elől: férjhez ment a biztonságára vigyázó kémelhárító tiszthez, s háziasszonyként éli életét.
Kim Hjon Hi most egy 1978-ban elrabolt japán nő családjának kérésére vállalta a nyilvánosságot. Az akkor 22 éves Tagucsi Jaekót arra kényszerítették, hogy japán nyelvre és kultúrára oktassa az észak-koreai különleges ügynököket, köztük a későbbi terroristanőt is. Nem kevesebb volt a feladata, minthogy igazi japán nőt faragjon belőlem - írta Kim Hjon Hi visszaemlékezéseiben. A japán nő fia eddig ismeretlen részleteket szeretne megtudni édesanyjáról, aki a phenjani hatóságok közlése szerint 1986-ban autóbalesetben meghalt. A szigetország közvéleménye azonban szkeptikus az elrabolt japánok halálhírével kapcsolatosan, különösen azóta, hogy 2002 októberében öten hazatérhettek. Sokan úgy vélik, még mindig élhetnek elrabolt japánok a világtól elzárt országban.
Kim Hjon Hi személyét mindig is titokzatosság övezte: sokan hidegvérű tömeggyilkosnak tartják, mások viszont a diktatórikus rezsim egyik áldozatát látják benne, aki már őszintén megbánta tettét.