Szekeres kifogásolta Obama mondatát
Az első magyar miniszterként tárgyalt szerdán Szekeres Imre Washingtonban az Obama-kormány tagjaival. A Fehér Házat képviselő James Jones nemzetbiztonsági tanácsadó előtt a honvédelmi miniszter felvetette az amerikai elnök múlt heti nyilatkozatát, amelyben - egyetlen példa erejéig - megemlítette Magyarországot, mégpedig Ukrajnával együtt. Meg kell gátolni, hogy "azoknak a problémáknak, amelyek a feltörekvő országokban, mint például Magyarországon vagy Ukrajnában jelentkeznek, olyan nagy, tovagyűrűző hatása legyen, amely eléri a mi partjainkat" - fogalmazott Barack Obama Gordon Brown brit kormányfővel folytatott megbeszélései kapcsán. Szekeres szerint Jones vette a jelzést, amikor a honvédelmi tárca vezetője szóvá tette: Obama szavai negatív hullámokat vertek otthon, a hazai közvélemény rosszul fogadta azokat. Az általa ismertetett magyar álláspont megérti ugyan a nyilatkozat mondanivalóját, de "a legjobb szándék mellett sem fogadható el két, rendkívül eltérő helyzetben lévő ország egymás mellé helyezése". Szekeres azt állította: a magyar gazdaság fundamentumai szilárdak.
Szekeres, aki a többi közt amerikai kollégájával, Robert Gatesszel és James Steinberg külügyminiszter-helyettessel is megbeszélést folytatott - szavai szerint - elismerő szavakat kapott a magyar NATO-szerepvállalás kapcsán. Mint elmondta: tárgyalópartnerei egybehangzóan azon az állásponton voltak, hogy hazánkat mind az atlanti szövetség transzformációjában, mind pedig annak műveleteiben való részvételének hatékonysága fontos és kiszámítható partnerré teszi. Kérdésre Szekeres azt felelte: amerikai részről újabb igényt, kérést nem fogalmaztak meg. Mindkét ország készül az április eleji NATO-csúcsra, amely egyben Obama elnök bemutatkozása is lesz a szövetségesek vezetői előtt. - 2009 fordulópont lehet Afganisztánban. A választások békés és zökkenőmentes lebonyolítását Magyarország külön lövészszakasz kiküldésével segíti a nemzetközi erők kötelékében - említette meg a miniszter, de lapunk kérdésére - miszerint a már ismert vállalásokon túl tesz-e hazánk új bejelentést a strasbourg-kehli csúcson - azt felelte: "ez nem szükséges, és nem is indokolt". - Várjuk ki a tervezőmunka végét. Pontosan meg kell határozni, kikkel lehet tárgyalni, és más, így etnikai választóvonalakat is figyelembe kell venni - mondta Szekeres arra a kérdésünkre: mi a véleménye Obama nyilatkozatáról, miszerint az USA fontolóra veszi a tálibok megosztását, a mérsékeltebbekkel való tárgyalást.
Szekeres amerikai útjának aktualitást ad, hogy hazánk csütörtökön tíz éve csatlakozott a NATO-hoz. Washington és Moszkva között most átalakulóban vannak a diplomáciai kapcsolatok, és a NATO-orosz viszony is kilendülni látszik a holtpontról. Szekeres tájékoztatást adott az amerikaiaknak Gyurcsány Ferenc kormányfő keddi, moszkvai útjáról, és a Déli áramlatról aláírt megállapodásról. Értésre adta, hazánk gázbeszerzése diverzifikálásának részeként keres ilyen lehetőségeket. Ezen túlmenően partnerei nem firtatták a moszkvai kormánylátogatást - derült ki a Népszabadság kérdésére adott válaszából. Szekeres egyébként ellátogat a Boeing egy gyárába is, ahol megtekinti a NATO pápai bázisrepülőterére készülő első C-17-es szállítógép összeszerelését.
Albánia és Horvátország áprilisban NATO-tag lesz
Horvátország és Albánia is a NATO teljes jogú tagjává válik áprilisban - jelentette be a NATO-főtitkár tegnap Budapesten, a Tíz év NATO: tíz év biztonság című konferencián. Jaap de Hoop Scheffer hangsúlyozta, hogy a NATO kapui ezek után is nyitva maradnak. Scheffer szerint három fő kihívás áll a NATO előtt: az afganisztáni szerepvállalás, az Oroszországgal folytatott viszony, valamint az, hogy a NATO megtalálja a megfelelő megoldást az új kihívásokra, így például az internetes támadásokra, az energiabiztonság kérdéseire és a kalózkodásra. Az USA NATO-nagykövete, Kurt Volker szerint hiányzik a szolidaritás az euroatlanti szövetségből, pedig erre nagy szükség volna az új tagok felvétele és a globális kihívások kezelése miatt. Hangsúlyozta, szélesebb együttműködés szükséges a NATO, az ENSZ és az Európai Unió között. Megjegyezte, amennyire csak lehet, együtt kell működnie Oroszországgal.
Charles Gati, a Johns Hopkins Egyetem professzora kiemelte, hogy az Egyesült Államoknak nagy szerepe volt Magyarország NATO-csatlakozásában. A professzor optimista a NATO jövőjével kapcsolatban. (MTI)