Orosz moratórium iráni rakétákra

Barack Obama amerikai elnöknek tesz gesztust Moszkva az Iránnak történő fegyverszállítás felfüggesztésével. Az oroszok ellenszolgáltatásként a cseh-, lengyelországi amerikai rakétapajzs leállítását várják.

Oroszország meghatározatlan időre leállítja a korszerű S-300PMU1 komplex légvédelmi rakétarendszer szállítását Iránnak - tudta meg az Interfax. A hír beleillik Moszkva várakozó, az Obama-vezetésnek sanszot kínáló politikájába, aminek Dimitrij Medvegyev elnök gesztusai után Szergej Lavrov külügyminiszter néhány napja újabb jelét adta. Lavrov már első, Hillary Clintonnal való genfi találkozása után egy sajtóértekezleten kijelentette, az oroszok is elébe mennek az amerikaiaknak: valamennyi, Iránnal kapcsolatos amerikai és izraeli aggodalmat, figyelmeztetést figyelembe vesznek.

Ugyanakkor Moszkvából szinte naponta küldik a jelzéseket az amerikaiaknak: gondolják át a lengyelországi és csehországi rakétapajzs-telepítést, amit az oroszok saját interkontinentális rakétáik elleni közvetlen fenyegetésnek tekintenek. Az amerikaiak még nem döntöttek, de nagyon úgy tűnik, elnapolják (vagy akár fel is adhatják) az elsősorban az iráni ballisztikus rakéták elleni részleges védelmet kínáló rendszer telepítését. Ebbe az irányba ösztökélheti őket a minap publikált amerikai katonai hírszerzési összefoglaló is, amelynek készítői két fontos dolgot említettek: 1. Iránnak nincs még nukleáris fegyverkészítésre alkalmas mennyiségű, nagy, több mint kilencvenszázalékos U-235 tartalmú uránja, 2. Teherán még nem döntött, fegyverfejlesztési irányban folytatja-e tovább nukleáris kutatásait. Igaz, hogy még az amerikai hírszerző közösségben sem mindenki fogadja el ezt (többen inkább politikai indíttatású üzenetnek, semmint tényeken alapuló elemzésnek tartják) ám a jelentés nyilvánosságra hozatala önmagában üzenetértékű.

A kitűnő titkosszolgálati kapcsolatokkal rendelkező Interfax is arra hivatkozik az S-300PMU1-ügylet kapcsán, hogy az elsősorban politikai jellegű, ennél fogva a felső vezetés dönt, nem pedig a Roszoboronoekszport fegyverkereskedői. Moszkva több mint három éve folytatja ezt a "tilitoli" fegyverszállítási politikát, hiszen 2005-ben írták alá Iránnal a szállítási szerződést. Az S-300PMU1 rendszer roppant fejlett, és az oroszok egyik érve, hogy valójában "védelmet szolgáló" rendszer. Ez nézőpont kérdése. Ha a rakéták kilövőhelye köré telepítik, egy csapásra a támadórendszer részévé válik.

Az S-300PMU1 Iránnak való szállítására vonatkozó orosz moratórium április elejéig, az első Obama-Medvegyev elnöki találkozóig biztos, hogy érvényben marad. Hogy utána mi lesz, azt a londoni G20-as csúcsértekezlet keretében találkozó két elnök dönti majd el.

Szergej Lavrov orosz és Hillary Clinton amerikai külügyminiszer múlt heti találkozójukon. Együtt nyomnák a gombot?
Szergej Lavrov orosz és Hillary Clinton amerikai külügyminiszer múlt heti találkozójukon. Együtt nyomnák a gombot?
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.