Betiltották a jogászok tüntetését Pakisztánban

Betiltották a tüntetéseket és ellenzéki aktivistákat vettek őrizetbe a kelet-pakisztáni Pandzsáb tartományban tegnap, egy nappal a jogászok által meghirdetett tiltakozó megmozdulás, a "nagy menetelés" megkezdése előtt. A jogászok a tiltakozó megmozdulással akarják kikényszeríteni az előző elnök, Pervez Musarraf által elmozdított bírák, köztük a legfelsőbb bíróság elnökének visszahelyezését állásukba. A menet ma indulna Karacsiból, és Pandzsáb tartomány közigazgatási központjának, Lahornak érintésével március 16-án érkezne meg a fővárosba, Iszlámábádba.

Pandzsábban a megmozdulás kezdete előtti napon riadókészültségbe helyezték a biztonsági erőket, és egy magas rangú kormányforrás szerint a kabinet több száz ellenzéki - aktivista és jogász - őrizetbe vételére utasította a rendőrséget. A BBC jelentése szerint a kormány elrendelte azt is, hogy az ellenzéki PML-N, Navaz Sarif volt kormányfő pártjának vezetőit házi őrizet alá vonják.

A tiltakozó jogászokhoz csatlakoztak a legnagyobb ellenzéki pártok vezetői is, köztük Navaz Sarif és fivére, Sabhaz is, akik arra kérték a lakosságot: tiltakozzanak a legfelsőbb bíróság február
25-én hozott döntése ellen, amellyel kizárták őket a politikai életből. A hatóságok ezután megfenyegették a volt miniszterelnököt, eljárást indítanak ellene lázadás címén. Navaz Sarif szerint a bírósági határozatot a mostani államfő, Aszif Ali Zardari sugalmazta, aki így akarta ellehetetleníteni politikai ellenfeleit. Pandzsáb tartomány hagyományosan a pakisztáni politikai élet központjának számít és a Sarif fivérek hátországa. Sabhaz Sarif úgy nyilatkozott: ha a kormány betiltja a politikai gyűléseket, akkor nincs különbség közte és Musarraf katonai rezsimje között.

Kicsivel több, mint egy éve a Zardari vezette a Pakisztáni Néppárt (PPP) nyerte meg a választásokat Pakisztánban, ám erős második helyet szerzett Navaz Sarif pártja, ami a bírák visszaállítása mellett kampányolt már akkor is. A két politikai klán közti ellenségeskedés évtizedekre nyúlik vissza.

A jogászok egyik elsődleges követelése az, hogy helyezzék vissza pozíciójába Iftikar Csaudharit, a legfelsőbb bíróság elnökét, akit 60 jogásszal együtt az akkori elnök, Pervez Musarraf fosztott meg hivatalától 2007 novemberében. Zardari azonban vonakodik ezt megtenni, elemzők szerint ugyanis attól tart, hogy Csaudhari semmissé teszi az ő és meggyilkolt felesége, Benazir Bhutto javára megítélt amnesztiát.

A Zardari pártja vezette kormánynak egyelőre nem sikerült stabilizálnia az országot. Pakisztánban a hadsereg az elmúlt fél évszázadban számtalanszor avatkozott be a politikába és ragadta magához a hatalmat. A hadserege jelenlegi főparancsnoka, Asfak Pervez Kajani azonban úgy nyilatkozott: tiszteletben fogja tartani a civil kormányzatot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.