Vállalatot alapítottak a Déli áramlatra
Az orosz Gazprom és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) részvételével megalakuló közös cég projektje nyomán a tervek szerint Magyarország évi tízmilliárd köbméter földgázhoz már ezen, az Oroszországtól a Fekete-tengeren, a Balkánon keresztül Magyarországon át Észak-Olaszországig futó vezetéken juthat, amennyiben 2015 végéig elkészül a teljes projekt.
- Magyarország érdeke, hogy csökkentse egyoldalú gázfüggőségét - jelentette ki a magyar kormányfő az orosz kollégájával tartott sajtótájékoztatón, utalva a januári orosz-ukrán gázkonfliktusra, amely nyomán két héten át szünetelt az orosz gáz ukrajnai tranzitja. - Minél több vezeték jön Magyarországra, minél több forrásból, annál jobb - mondta Gyurcsány, hozzátéve, hogy jó lenne, ha az ország nem csak az orosz forrásokra támaszkodna. Az évi 31 milliárd köbméter kapacitású Déli áramlat ezt nem küszöböli ki - hiszen az is orosz gázt szállít majd - ugyanakkor, az eddigi egyetlen szállítási útvonallal szemben védelmet nyújt arra az esetre, ha nehézség merülne fel valamely a tranzitországban. A Déli áramlat azonban nem zárja ki a másik, "nyugati" Nabucco csővezeték tervét. Gyurcsány hangsúlyozta, hogy a közép-ázsiai, azerbajdzsáni esetleg iráni gázmezőkre alapuló vezetéket Budapest ugyanúgy támogatja.
- Örülünk, ha valaki létrehozza azt a vezetéket is, bár a nehézséget nem a beszállítók, hanem a tranzitországok okozzák, amelyek számát a Nabucco nem csökkentené - relativizált Putyin, kijelentve, hogy Oroszországban "legalább száz évre elegendő" források állnak rendelkezésre. Az orosz kormányfő kijelentette: bár Oroszország az EU jelentős beszállítója, ugyanakkor gyakorlatilag egyetlen földgázpiaca is. - Ez a kölcsönös függés a biztonság garanciája - mondta Putyin.
A Gazprom és a Mol révén megállapodás született a pusztaföldvári föld alatti gáztároló bővítéséről is további 1,2 milliárd köbméterrel. Magyarország így összességében évi gázfogyasztásának felét lesz képes tárolni saját területén.
Magyarország ideológiamentes, gyakorlatias Oroszország-politikáját Putyin elismerte. Az elmúlt hat évben ennek a politikának a révén a magyar export kilencszeresére nőtt - fogalmazott az orosz kormányfő. Magyarország második legnagyobb kereskedelmi partnerévé vált Oroszország, míg a két ország teljes áruforgalma tavaly 13 milliárd dollárra nőtt. (Ez a kőolaj és földgáz árának csökkenése miatt a főként energiahordozókat exportáló Oroszország esetében az idén csökkenni fog, de Budapest igyekszik fenntartani a kivitel eddigi szintjét az exportfinanszírozás növelésével.) Putyin hangsúlyozta, hogy a gazdasági világválság mindenkit érint, ennek ellenére a szükséges anyagi fedezet a Gazpromnál biztosítva lesz a Déli áramlatra.
A felek szerint a tudományos, oktatási és kulturális kapcsolatok is erősödtek. - De magas szintű folyamatos párbeszéd kell a biztonsági kérdésekben is - mondta Gyurcsány, hangsúlyozva, hogy az EU és a NATO tagjaként Magyarország a legszorosabb kapcsolatot ugyan szomszédaival és az Egyesült Államokkal tartja, ám stratégiai partnerségre törekszik Oroszországgal mind kétoldalú, mind uniós viszonylatban.
A Fidesz szerint elfogadhatatlan, hogy Gyurcsány Ferenc az Oroszországgal meglévő kapcsolatokat arra használja, hogy saját üzleti klientúrájának érdekeit az ország biztonsági érdekei elé helyezze - mondta Németh Zsolt, a Fidesz szakpolitikusa kedden, Budapesten. A Fidesz szerint Gyurcsány moszkvai tárgyalásairól szóló hírek arra utalnak, hogy a miniszterelnök még a választások előtt a stratégiai-gazdasági ágazatokban saját szocialista klientúráját akarja helyzetbe hozni orosz segítséggel. A Fidesz felháborítónak tartja, hogy a Déli áramlat gázvezeték építésének felgyorsítására Gyurcsány Ferenc a parlament megkerülésével tesz lépéseket úgy, hogy a gázvezeték építését megpróbálják társasági és magánszerződések révén elindítani.