Olasz nevű lengyel cipőt vesznek a berliniek
A lengyel "nagy játékosok" közül mások szintén kihasználták a vállalkozás és a tőkemozgás szabadságát. Az Orlen benzinkutakról ismert olajipari konszern, továbbá a Tatuum márkát gyártó-forgalmazó lódzi KAN és a gyermekruházatra szakosodott SMYK-lánc is képviselteti magát az Oderától nyugatra. A legtöbb németországi lengyel érdekeltségű cég mégis alapvetően néhány fős, főleg Berlinre koncentrálódó kisvállalkozás. Mint a Handelsblatt írta, a legtöbben az építőiparban és az épülettakarításban próbálnak szerencsét. Többen kísérleteznek nagyon jó minőségű lengyel élelmiszereket, valamint étel- és italkülönlegességeket kínáló boltokkal.
Ellenkező irányba, azaz Lengyelországba nemcsak a német tőke, hanem a munkaerő is vándorol. Elsősorban a munkanélküliség által különösen sújtott, határ menti keleti tartományokból vállalnak sokan állást lengyelországi építőipari, kereskedelmi cégeknél. Benzinkutaknál is gyakori a Brandenburgból vagy Mecklenburg-Előpomerániából származó német alkalmazott. Akik zlotyban kapják a fizetést, azoknak most szembe kell nézniük azzal, hogy míg korábban 3-3,5 zloty volt egy euró, a kurzus most már öt fölött jár.
Németország zárva tartja a kapukat
Németország legkorábban 2011-ben tervezi megnyitni munkaerőpiacát a kelet-közép-európai EU-tagállamokból érkező munkavállalók előtt. - A gazdasági válság nem a legkedvezőbb időpont bármilyen nyitásra - nyilatkozta Olaf Scholz (SPD) szövetségi munkaügyi miniszter. A szociáldemokrata politikus már tavaly jelezte: Berlin kérni fogja a 2009-ben lejáró, az itteni piacot az olcsó kelet-európai munkaerőtől védeni hivatott különszabályozás kétéves hosszabbítását. Scholz szerint diplomások, elsősorban mérnökök esetében továbbra is érvényes a könnyített bevándorlás és munkavállalás.
A munkaerőpiac megnyitása belpolitikai ügy is. Az SPD akkor támogatná a liberalizálást, ha bevezetnék a minimum 7,50 eurós órabértől induló kötelező minimálbért. A CDU/CSU elveti az egységes minimálbér rendszerét. A keresztény pártok szerint ágazatonként kell megállapodni a minimálbér bevezetéséről. Az utóbbi időben az őrző-védő cégeknél, az ipari nagymosodáknál és a hulladékfeldolgozásban vezettek be minimálbért. (Berlini tudósítónktól)