Ácsok, tanácsadók: csak tessék, tessék!
Ha nem lennének lengyel vízvezeték-szerelők, Párizsban folynának a csapok - ironizáltak annak idején, amikor még a kelet-európai munkavállalók rohamával ijesztgették a polgárokat a kontinens nyugati felén. A roham persze elmaradt, a pánik indokolatlannak bizonyult. Ennél is keményebb dió az ismeretlen hatóságok engedélyével érkező, olcsón dolgozó keleti vállalkozók ügye, amely már komoly szakszervezeti ellenállást is kiváltott az EU-ban.
Most mintha elülnének ezek a félelmek, sőt "pótolni" kezdtek a tagországok. Merthogy az unió belső piaca már 1992 óta működik, ám a külföldről jövő vállalkozó sosem lehet biztos abban, hogy az odahaza kiváltott engedélyeit elfogadják-e, és ha nem, mely hatóságokhoz kell fordulnia - emlékeztet Iván Gábor, a Külügyminisztérium EU-ügyekért felelős szakállamtitkára. Ezért dolgozták ki az unióban a szolgáltatási irányelvet, amelyet már 2006-ban elfogadtak, a tagállamok azonban ez év végéig kaptak időt, hogy átültessék a saját jogrendjükbe.
Több házi feladatot is el kell végezniük az uniós országoknak.
1. Gondoskodjanak arról, hogy minél kevesebb jogszabálynak kelljen megfelelniük a vállalkozóknak, illetve tüntessenek el minden diszkriminatív elemet a szabályozásból.
2. Vezessék be az egyablakos ügyintézést. A másik tagállamból érkező szolgáltatónak egyetlen helyre kelljen csak elmennie, ahol a különféle hatóságok ellenőrzik, hogy minden engedélye megvan-e. Ezt elektronikus úton, online is biztosítani kell.
3. Használják a belső piaci információs rendszert (IMI), amely a tagországok hatóságait köti össze. Ha például Magyarországon tudni akarják, hogy egy cseh vagy olasz gázszerelő valóban letette-e a szükséges vizsgákat, ezt a számítógépes hálózatban egy pillanat alatt ellenőrizhetik. Az Európai Bizottság mindehhez külön szoftvert is készített, amelynek használatát a magyarországi hatóságoknak a múlt héten kezdték oktatni a külügy munkatársai (ezzel a legelső tagállamok közé kerültünk).
Érezhető javulást vár a jövő év elejétől Iván Gábor, aki mindjárt felidézi: Brüsszelben dolgozó tanácsadók panaszkodtak nemrég, hogy hihetetlen procedúrákon kell végigmenniük, mielőtt elkezdhetnék a munkájukat. Azt sem szabad elfeledni, hogy a Nyugat-Európából keletre érkező vállalkozók helyzete ugyancsak könnyebbé válik, vagyis az előnyök kölcsönösek lesznek.
Az irányelv adta lehetőség elsősorban azokat a szolgáltatásokat érinti, amelyek nyelvismeret és egyéb speciális tudás nélkül elvégezhetők - magyarázza Kátai Anikó, a Külügyminisztérium főosztályvezetője, és mindjárt egy példát is említ. Egy fodrász az országhatár túloldalán is elkészíthet néhány frizurát, ehhez nincs szüksége helyi ismeretekre vagy különleges anyagokra.
Tegyük hozzá: legfeljebb vendégekre.