Gandhi-árverés, árnyoldalakkal
Az újdelhi kormány jogi úton igyekezett megakadályozni, hogy a minap gazdára találjanak Mohandász (Mahatma) Gandhi személyes tárgyai az Antiquorum Auctioneers manhattani árverésén. A Gandhi puritanizmusára jellemző tárgyak - így szinte emblematikus, fémkeretes szemüvege, zsebórája, papucsa és egy kis fémtányér csészével - a filmvilágból ismert James Otis gyűjteményéből kerültek kalapács alá. Otis pacifista célokra szánja a végül 1,8 millió dolláros bevételt, de előzőleg felajánlotta Indiának: átadja a tárgyakat, amennyiben Újdelhi beleegyezik, hogy jelentősen növeli a nyomor csökkentésére fordított kiadásait, illetve a világot bejáró kiállítást hoz létre a kérdéses tárgyak felhasználásával is.
A The New York Times jelentése szerint az indiai külügyminisztérium ezt visszautasította, mivel országa szuverenitása megsértésének tartotta a feltételeket. Manmohan Singh miniszterelnök pedig arra utasította az itteni indiai diplomatákat, hogy "mindent tegyenek meg a tárgyak megmentéséért." A helyszínen végül is mintegy hatvan fő licitált, az eleinte tízezer dolláronként emelkedő ár hamar nagyokat ugrott, és két percen belül már egymilliónál tartott.
A diplomaták megnyugodhattak, ugyanis a végén két olyan indiai híresség nevében licitáltak már csak, akik egyaránt azt ígérték: visszaviszik a tárgyakat szülőhazájukba. Dilip Doshi krikettbajnok képviselőjénél végül többet ígért egy mágnás, Vijay Mallya megbízottja. (Sz. L. L.)