A válság uralja az EP ülésszakát

A nemzeti gazdaságélénkítő tervek összehangolását sürgetik az európai képviselők, akik a márciusi strasbourgi plenáris ülésen elsősorban a világgazdasági válság hatásainak enyhítésével foglalkoznak, áttekintik a bővítési jelentéseket és vitáznak az unió keleti politikájáról.

Az Európai Unió állam- és kormányfőinek jövő heti brüsszeli csúcstalálkozóját készíti elő a maga részéről az Európai Parlament, amely a szokás szerint Strasburgban ülésezik. A képviselők kifejtik véleményüket az Európai Bizottság által meghirdetett gazdaságélénkítési elképzelésekről José Manuel Barroso bizottsági elnök gyakorta említi jó példaként azt a döntést, hogy az új tagországok előbb juthatnak hozzá a jelenlegi, 2013-ig tartó költségvetési időszakban számukra jóváhagyott pénzekhez. Magyarország például egymilliárd eurót kaphat meg így hamarabb, ám Gyurcsány Ferenc kormányfő nemrégiben Brüszszelben mondta el Barrosonak, hogy a döntéshozatalt változatlanul nagyon lassúnak tartja.

A másik fontos téma a hétfőn koraeste kezdődött és csütörtökön záruló ülésszakon, hogyan lehetne akadályozni a munkanélküliség növekedését, megőrizni, növelni a foglalkoztatást. Idesorolható az a jelentés is, amelyet a szocialista Kósáné Kovács Magda készített a romák szociális helyzetéről.

A válság elemi erővel irányította a figyelmet az európai kisvállalkozásokra, amelyeknek teljesítménye elmarad az amerikaiaké mögött. A szocialista Herczog Edit a kisvállalkozási törvény előterjesztője, s a tervezetről szintén kedden szavaznak a képviselők.

A magyar néppárti képviselőkre is tevékeny hét vár, hiszen a költségvetési bizottság nevében Surján László a jövő évi uniós büdzsé prioritásait ismerteti, különös tekintettel természetesen a válságkezelésre, s a foglalkoztatási témák kidolgozásából Őry Csaba is kivette részét.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.