Obama megosztaná a tálibokat

Az amerikai elnök szerint országa nem áll győzelemre Afganisztánban, de adódhatnak lehetőségek az iszlám fundamentalisták megosztásában. Törökország az első muzulmán lakosságú állam, ahová Obama ellátogat.

A tálibok megosztása, közülük a mérsékeltebbekkel való kiegyezés lehet az egyik kulcseleme Washington új, hamarosan nyilvánosságra kerülő Afganisztán-stratégiájának; erre a lehetőségre maga Barack Obama utalt a The New York Times vasárnapi számában közölt interjúban. Az amerikai elnök egyértelmű nemmel felelt arra a kérdésre, hogy az USA győzelemre áll-e szerinte a dél-ázsiai országban. Obama még az elnökválasztási kampányban utalt rá: meg kell vizsgálni, járható út-e, hogy egyes tálibokat az Egyesült Államok oldalára állítsanak át. Most az iraki szunniták megosztásának stratégiáját hozta fel erre sikeres példaként, elismerve, hogy az afganisztáni helyzet összetettebb. - Ha beszélek Petraeus tábornokkal, a régió katonai parancsnokával, azt hiszem, azzal érvelnék: az iraki siker titka részben az volt, hogy nyitottunk olyan emberek felé, akiket ugyan iszlám fundamentalistának tekintünk, de akik hajlandóak voltak velünk dolgozni, mert teljesen elidegenítette őket az al-Kaida taktikája. Lehetnek hasonló lehetőségek Afganisztánban és a pakisztáni térségben. De a helyzet összetettebb...

A régiót kevésbé kormányozzák, a törzsek ádáz függetlensége történelmi.... Sokkal nagyobb kihívás lesz mindezen eligazodni - fogalmazott az elnök az Air Force One fedélzetén. - Afganisztánban nincs világos hierarchia. Ha megállapodsz egy fickóval, akkor csak vele egyeztél meg, nem az egész klánjával - állítja Daniel Markey, a Külkapcsolatok Tanácsának főmunkatársa, külügyminisztériumi elemző, hozzátéve: akkor nem szabad tárgyalni, ha ezzel az ellenség csak levegőhöz jut. Az "Afpak", azaz az Afganisztán-Pakisztán stratégiának (már az elnevezés is arra utal, hogy a két országot Washingtonban egy ideje egyazon problémaként kezelik) az áprilisi NATO-csúcsra kell elkészülnie.

A világsajtó figyelmét sem kerülték el Hillary Clinton nyelvi leleményei és történelmi újítása a napokban. Genfben az új külügyminiszter Szergej Lavrovval találkozva például egy jelképes indítógombot adott át orosz kollégájának - utalva Joe Biden alelnöknek a februári, müncheni biztonságpolitikai konferencián mondott beszédére, amelyben a kapcsolatok újraindítását említette. Ám a gombon szereplő orosz szóból két betű hiányzott: a peregruzka túlterhelést jelent, az újraindítást kifejező helyes változat perezagruzka lett volna. Clinton, aki megígérte, hogy kijavítják a hibát, előzőleg "Benitónak" nevezte Benita Ferrero-Waldner külügyi EU-biztost. De Javier Solana, az EU külpolitikai főképviselője sem járt sokkal jobban: őt az egykori First Lady "Solanónak" titulálta.

Tálib fegyveresek egy csoportja Kabultól nyugatra, Wardak tartományban
Tálib fegyveresek egy csoportja Kabultól nyugatra, Wardak tartományban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.