Győzött a párbeszéd igénye
A NATO a párbeszédet azért újítja fel Moszkvával, hogy az ellentétekről és a megoldást kínáló kérdésekről egyaránt érdemi véleménycserét folytasson. Ám augusztusban éppen a grúziai események megítélésében keletkezett ellentétek miatt függesztették fel a NATO-Oroszország Tanács munkáját. Az új amerikai kormányzat, s a Brüszszelbe érkezett Hillary Clinton külügyminiszter is értésre adta: újraindítja az amerikai-orosz dialógust, s ennek egyik megfelelő terepe lehet az említett testület. Clinton egyébként ma délután Genfben tárgyal Lavrov orosz külügyminiszterrel. Az áprilisi NATO-csúcs után pedig megtartják az atlanti szervezet és Oroszország külügyminiszteri szintű találkozóját.
A külügyminiszterek már szerda este együtt vacsoráztak, s mint Göncz Kinga elmondta, a beszélgetés során is elhangzott: Afganisztánban nincs katonai megoldás. Üdvözölték, hogy a választásokat az afgánok augusztus huszadikán rendezik, addig van idő a biztonság növelésére. Magyarország negyven fővel járul hozzá az ideiglenes erőnöveléshez. A maga részéről Clinton érzékeltette, tovább folyik annak kipuhatolása, hogy a szövetségesek mivel tudnának még jobban hozzájárulni az afganisztáni kibontakozáshoz, ezért jön Brüsszelbe jövő héten Biden amerikai alelnök is. Március végén pedig az ENSZ égisze alatt rendeznének Afganisztán konferenciát, amelyre Clinton szerint Iránt is meghívnák.
Moszkvában a külügyminisztérium üdvözölte és a helyes irányba tett lépésnek minősítette a NATO döntését, hogy helyreállítja a kapcsolatokat.