Pozsonyi párbeszéd - Meciar és Slota nélkül
Szlovákiai partnere, A. Nagy László azonban a vendéglátók nevében a javaslatot elvetette. Bízik abban, hogy rövidesen nyilvánosságra hozzák azokat a bizonyítékokat, amelyek azt igazolják, hogy a rendőri beavatkozás valóban indokolt és arányos volt, ahogy a szlovák belügyminisztérium kezdettől fogva állítja.
A tegnapi eszmecserén áttekintették a szlovákiai magyar és a magyarországi szlovákok helyzetét, valamint értékelték a szlovák-magyar alapszerződés teljesítését. Balog Zoltán azt hiányolta, hogy az eszmecserén nem vett részt sem Vladimír Meciar exkormányfő, sem pedig Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke, pedig mindketten tagjai a szlovákiai parlament emberi jogi bizottságának. - Én hasznosnak tartottam volna, ha velük is találkozunk, mert úgy érezzük, hogy a magyar kisebbséggel kapcsolatos álláspontjuk sok feszültséget hoz a két ország viszonyába, és jó lett volna velük is beszélgetni" - mondta ezzel kapcsolatban a magyar politikus.
Eredetileg február 2-án Budapesten kellett volna tárgyalóasztalhoz ülnie a két testületnek, de akkor a találkozó elmaradt, miután a magyar parlamenti bizottság elnöke videofelvételt akart levetíteni a sokat vitatott dunaszerdahelyi DAC- Slovan Bratislava labdarúgó-mérkőzésről, de a szlovákiai fél ebbe nem egyezett bele.
Tavaly november 1-jén a DAC-Slovan bajnoki labdarúgó-mérkőzésen a kommandósok behatoltak abba a szektorba, ahol a hazai és a magyarországi szurkolók tartózkodtak, s ütlegelni kezdték őket. Tizenegyen megsérültek.
Elutasította szerdán a brnói székhelyű Legfelsőbb Bíróság a prágai belügyminisztérium indítványát és nem tiltotta be a szélsőséges Munkáspártot, amelyet a prágai kabinet és a legtöbb szakember is a csehországi újnácik ernyőszervezetének tart. A testület elnöke az ítéletet azzal indokolta, hogy az illetékes tárca nem szolgáltatott kellő bizonyítékot azzal kapcsolatban, hogy a roma- és zsidóellenes meneteléseket és egyéb megmozdulásokat egyének vagy pedig szervezetten, az érintett párt követte-e el, méghozzá az újnáci Nemzeti Ellenállás tömörüléssel közösen. Azzal is érvelt, hogy kormányellenes, továbbá a jelenlegi rendszert bíráló véleménynyilvánításért senkit sem lehet elítélni, mert mindez alapvető emberi szabadságjog. Ivan Langer cseh belügyminiszter az ítéletet tudomásul vette. (Sz. J. P.)