Az aktivista rockminiszter

Neki van a legtöbb esélye arra, hogy valóban segítsen a csehországi romákon, hiszen kiváló zenész, nagyszerű énekes, kedveli a cigányzenét és a muzsikusokat. Már csak ezért is rokonszenves számunkra - nyilatkozta Gejza Horvát, a Romano Hangos prágai hetilap főszerkesztője, amikor január végén Michael Kocábot nevezték ki a Topolánek-kabinet új kisebbségügyi és emberi jogi miniszterévé.

Másfél hónap után a neves rocker a cseh közéleti személyiségek népszerűségi listáján immár a hatodik helyre került.Először azzal keltett feltűnést, hogy Leila Abbás tévés személyiséget nevezte ki szóvivőjének. A szudáni édesapától és a cseh anyától származó ifjú hölgy néhány éve a Big Brother prágai műsorvezetőjeként robbant be a tévésztárok közé. Ezután hosszas tárgyalásba kezdett a pénzügyminiszterrel, a mezőgazdasági tárca vezetőjével és a dél-csehországi roma aktivistákkal. Ebben a régióban, a Písek melletti Letyban működött a múlt század negyvenes éveiben a hivatalosan átnevelőnek nevezett munkatábor, ahonnan a romákat a halálkamrákba szállították. Az egykori kínzások helyszínén évek óta Csehország legnagyobb sertéshizlaldája és húskombinátja működik, amelyet egyetlen kormány sem óhajtott megszüntetni. Emiatt nem épülhetett fel a roma holokauszt emlékhelye. Michael Kocábnak sikerült értelmes kompromisszumot kötnie: a hizlaldát egyelőre nem számolják fel, hiszen ezzel legalább négyszáz személy veszítené el a munkahelyét, ám a létesítményt környezetbarát fallal veszik körül. Egyszer majd talán lebontják vagy máshova költöztetik, de addig a közelben költségvetési pénzből és adományokból felépülhet a roma emlékhely is.

Nem sokáig örülhetett ennek a sikerélménynek, mert a közeli Chomutov polgármester asszonya nem tudta lenyelni Kocáb bírálatát. A miniszter ugyanis előzőleg törvénytelennek minősítette és elítélte azt az idén januártól alkalmazott eljárást, amikor a szociális segélyek kifizetésekor megjelennek a városi önkormányzat által felkért végrehajtók és a kevéske pénzből is leszámítják a havi lakbért és közüzemi díjat. - A hátralékokat emberségesen kell rendezni! - közölte prágai sajtótájékoztatóján, mire a polgármester visszaüzent, hogy ne papoljon, hanem jöjjön ide, és próbáljon más eszközökkel rendet teremteni. Michael Kocáb erre azt válaszolta, hogy rövidesen legalább egy hétre az ottani roma gettóba költözik néhány munkatársával, és igyekszik jobb belátásra bírni a notórius tartozókat. Egyetlen kikötése az volt, hogy a szükséglakásban legyen internetkapcsolat. Tegnap New Yorkban értük utol a tárcavezetőt, aki érdeklődésünkre azt válaszolta, hogy már keresi a szabadnapokat a határidőnaplójában.

Ismerősei szerint a zeneszerzőként, a Prágai Válogatott (Prazsky vyber) rockzenekar frontembereként és emberi jogi aktivistaként ismert személyiség miniszterként is olyan vihart kavar, mint eddigi életében. Édesapja evangélikus lelkészként aláírta a másként gondolkodók Charta '77 című polgárjogi kiáltványát. Fia csak édesanyja kérlelésére nem követte a példáját, aki legalább őt szerette volna maga mellett tudni, ha a férjét elhurcolja a titkosrendőrség. Kocábot ennek ellenére rövidesen mégis előállították, mert a Csehszlovákia felszabadulásának harmincadik évfordulójára meghirdetett prágai hálaadó szentmise előtt barátaival teletűzdelték az oltárt "Istent és a diktatúrát nem lehet egyszerre szolgálni" feliratokkal. Ezután a zenekarát kitiltották minden nyilvános helyről. A börtönbüntetést pedig csak egy amnesztiának köszönhetően úszta meg.

A munkanélkülivé vált fiatal zenész amerikai felesége, Marsha révén kapott felkéréseket arra, hogy nyugati filmekhez szerezzen zenét. Négy év után léphetett újra színpadra, de csak rövid ideig, mert a cseh tévé által élőben közvetített könnyűzenei koncerten beleüvöltötte a mikrofonba, hogy "Minden országnak olyan kormánya van, amilyet megérdemel". Ezúttal a rendszerváltás miatt úszta meg a börtönt. Ekkor került még szorosabb kapcsolatba Václav Havellel.

- Azok voltak a boldog idők, amikor farmerban jártunk a Hradzsinba és rollerrel száguldoztunk az elnöki iroda folyosóin! - sóhajtott fel nemrég. Sok ideje nem maradt az álmodozásra, mert a szövetségi parlament képviselőjeként az 1968 óta Csehszlovákiában állomásozó szovjet csapatok mielőbbi kivonulását intézte. És követelte.

- Életem eddigi legboldogabb napja 1991. június 25. volt, amikor kikísértem a Prágához közeli katonai repülőtérre Eduard Vorobjov vezérezredest, a hazánkból utolsó megszálló katonaként távozó szovjet középső hadseregcsoport parancsnokát. Búcsúzáskor meg akart csókolni, de úgy néztem rá, hogy visszahőkölt. Kisvártatva elrepült, én meg valósággal száguldottam a Vencel térre, ahol felléptem az Agyő, Vörös Hadsereg című örömkoncerten - írja blogjában.

Állta a szavát: amint eltakarodtak a szovjet katonák, otthagyta a nagypolitikát. Igaz, csak részben. Rockerként és sikeres zeneszerzőként, de Václav Havel cseh elnök tanácsadójaként is folytatta. Egészen addig, ameddig az államfő nem távozott a posztjáról.

Nemrég éppen az ő biztatására tért vissza a közéletbe. - Sosem feledem, hogy azon a júniusi búcsúzkodáson odajött hozzám egy KGB-s tiszt és azt mormolta, hogy ne örvendezzek, mert visszatérnek, de nem katonai egyenruhában. Ami nem lenne baj, ha nem a régió visszahódításáról álmodoznának. Résen kell hát lennünk - indokolta döntését. - Sokasodnak a társadalmi feszültségek nálunk is. A gazdasági válság pedig melegágya a szélsőséges nézetek elburjánzásának. Két évtizede egyetlen pofon nélkül ment végbe a rendszerváltás. Hiszem, hogy a mostani súlyos helyzetben is felülkerekedik a józan ész és az emberség. Ilyen reményekkel készülök a chomutovi gettóba, s ezért vállaltam el a miniszteri posztot is - írta az elmúlt hét végén.

Kocáb egykor az elnöki palota folyosóin rollerezett
Kocáb egykor az elnöki palota folyosóin rollerezett
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.