Vörös posztó a lengyel szemekben

A megbékélést is hivatott szolgálni, a II. világháború után elűzött-kitelepített 14-15 millió németnek emléket állító központ azonban egyelőre csak heves viták tárgya Berlin és Varsó között. Az ellentéteket már nem a nagykoalíciós Merkel-kormány által 30 millió euróval támogatandó berlini intézmény, mint annak kuratóriumának egyik tagja váltja ki.

Az illető Erika Steinbach, CDU-s képviselő és az Elűzöttek Szövetségének (BdV) elnöke, aki a lengyelek szemében - finoman szólva - "vörös posztónak" számít. A sors fintora, hogy jelentős részben német érdekeltségűek azok a lengyel lapok, amelyek gyakran náci egyenruhás szőke bestiaként vagy ördögfajzatként ábrázolják a konzervatív politikust. Nem bocsátják meg neki, hogy 1990-ben Lengyelország nyugati határainak elismerése ellen szavazott. Leginkább mégis azzal vádolják, hogy a történelem átírására készül: a II. világháború kirobbanásának hatvanadik évfordulója előtt a szörnyű világégést kirobbantó tettesekből áldozatot akar faragni.

Angela Merkel kancellár mindig kiállt Erika Steinbach mellett
Angela Merkel kancellár mindig kiállt Erika Steinbach mellett

A lengyelek roppant érzékenyek a II. világháborúval kapcsolatban. Varsóban azért is tartják irritálónak Steinbachot a sokszor revizionizmussal vádolt BdV élén, mert a politikusnő egy német őrmester, azaz megszálló katona lányaként született 1943 júliusában a nyugat-poroszországi Rahmelben. A háború vége óta Lengyelországhoz tartozó Rumiát pedig alig kétévesen kellett anyjával és testvérével elhagynia.

A CDU és a német katolikus püspöki kar által is támogatott 65 éves politikusnő a berlini emlékközpontot politikai életművének tekinti. Szerinte a németeket kollektív bűnösöknek kikiáltó kitelepítések mai szemmel emberiség elleni bűncselekmények számítanak, anno ezeket jogos bosszúnak tekintettek a náci rémtettek miatt. Kilátásba helyezte, hogy lemond kuratóriumi tagságáról, de azzal vádolta meg a német szociáldemokraták egyes vezetőit, hogy ők szították fel a lengyel közhangulatot, és bujtották fel ellene a varsói politikusokat.

Az utóbbiakat persze nem kellett "alarmírozni". Donald Tusk lengyel kormányfő Berlinnel szemben kevésbé konfrontatív, mint nemzeti-konzervatív elődje, Jaroslaw Kaczynski, de a liberális-konzervatív politikus is egyértelművé tette a Steinbach mellett eddig feltétlenül kiálló Angela Merkel kancellárnak és CDU-elnöknek: a BdV vezetője Lengyelország számára elfogadhatatlan. Főleg úgy, ha Berlin a fontos keleti szomszéd felé is "látható jelet" akar küldeni azzal, hogy az elűzöttek emlék-központja az egész történelmi kontextust figyelembe fogja venni, és az a náci múlttal való szembenézésnek is része.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.