„Gáza szélsőségesebb lesz”
Mi jut be most Gázába az újjáépítés érdekében?
– Semmi. Nem jut be megfelelő mennyiségű élelem, gyógyszer, takaró, azaz az alapok sem. Több ezer tonna segély várakozik Egyiptomban, Izraelben és Jordániában, ugyanis naponta csak 100 kamiont engednek be, pedig 600-700-nak kéne érkeznie. És ez csak az emberek életben tartásához kellene.
– A segélyek bejutásának akadálya a Hamasz-kormány is, hiszen a nemzetközi közösség nem szeretné, ha a radikális szervezet kezébe kerülne az ellátmány.
– Szerintem a politikai kérdések megoldása nem akadálya a humanitárius segélyezésnek. Az UNRWA a menekülteket szolgálja, a politikától függetlenül. A menekültek igényei nem függnek a politikai struktúrától. És a nem menekülteket is ellátja az ENSZ többi szervezete.
– Előfordult már, hogy a Hamasz rátette a kezét ENSZ-szállítmányra?
– A Hamasz súlyos hibát követett el aznap, amikor elvette az UNRWA-nak érkezett élelem és a takarók egy részét. Azóta visszaadták az utolsó zacskó lisztet is, és megígérték, hogy nem tesznek ilyet többet. 2006 óta dolgozunk úgy, hogy a Hamasz van hatalmon, és ezalatt egyetlenegyszer volt problémánk.
– Izrael azzal vádolja az UNRWA-t, hogy politikai fedezéket ad a Hamasznak.
– Névtelen izraeli tisztviselőket idézett az izraeli sajtó, ennek én semmi hitelt nem adok. Nagy örömmel válaszolunk bármilyen vádra, amelyet bizonyítékkal támasztanak alá. A gond ezzel a konfliktussal, hogy az izraelieknek és a palesztinoknak meg kell küzdeniük a túlzottan átpolitizált retorika következményeivel. Itt Gázában a politikai retorika szerint mindenki terrorista és anarchia van. De ez a felfogás szerencsére kezd megváltozni, hála John Kerry amerikai szenátor, illetve Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főmegbízottjának múlt heti gázai látogatásának. Itt másfél millió civilizált ember él, akik tisztelik a jogrendet, és el is várják annak betartását. És igen, van politikai nehézség a nemzetközi közösség és a Hamasz-kormány között, de azt politikai fórumokon kell megoldani, nem egy hisztérikus reakció keretében.
– Valóban átadott az UNRWA John Kerry szenátornak egy a Hamasztól származó levelet?
– Nem voltam itt, amikor Kerry Gázában járt. A levélről nincs mit mondanom.
– Mennyi ideje van a nemzetközi közösségnek, mielőtt elviselhetetlenné válik a helyzet Gázában?
– Az emberek itt lassú halált halnak. Azt szokták kérdezni, hogy na, jól van, de hol vannak az éhezők, belehalt-e már bárki abba, hogy nem jutott gyógyszerhez? Nem, mert azt Izrael nem fogja hagyni. Viszont a hosszú távú szenvedést engedik. Meghal ma a rákbeteg, mert nem kapott kemoterápiát? Nem, de korábban hal meg, mint kéne. Kilenc éve már, hogy a rendkívüli programunkat elindítottuk az alapvető szükségletek kielégítésére. Az emberek nem akarnak ettől függeni, de kénytelenek, mert nem lehet saját megélhetésük. Ezek a politikák éppen hogy a szélsőségesség megerősödéséhez vezetnek. Ha ez nem változik, két hónap múlva Gáza még szélsőségesebb lesz.