A hadsereg ölte meg Bissau-Guinea elnökét
Az 1,6 milliós nyugat-afrikai ország fővárosában csend honol, a boltok és iskolák bezártak, az emberek otthon maradtak. Egyelőre nem világos, ki ellenőrzi az országot. A hadsereg közleményben tudatta: tiszteletben tartja a demokráciát, és hogy egy katonai vezetőkből álló bizottságot hoz létre a válság kezelésére.
Az egykori portugál gyarmat történetét függetlenné válása óta katonai puccsok jellemzik. 1980-ban, a függetlenség elnyerése után katonai puccsal lett elnök a most meggyilkolt Vieira is, akit sokan csak "Nino" néven ismertek. 1994-ben megnyerte az első, több párt részvételével megrendezett választásokat, majd 1999-ben a katonaság döntötte meg hatalmát, mert összekülönbözött a vezérkari főnökkel. 2005-ben tért vissza, amikor ismét megnyerte az elnökválasztást. Bukását és halálát ismét a hadsereg vezetésével fennálló nézeteltérései okozták.
A Reuters elemzése szerint az évtizedekre visszanyúló ellentétben és a konfliktusokban az etnikai ellentéteknek is szerepe van. Az uralkodó elit is egyre megosztottabb. Bissau-Guinea a dél-amerikai kábítószer-kereskedők kedvelt tranzitországa lett az elmúlt években, és mindenki ki akarja venni a részét a jövedelmező üzletből. Egyes hírek szerint a kokaincsempészek innen terítik árujukat egész Európába.