Haider-kultusz ezüst keretben
Más-más okból, de a BZÖ győzelmét - és hosszú távú politikai túlélését - mindenki egyértelműen Haidernek tulajdonítja. - Munkája és politikája elismertségét bizonyítja - mondta meghatottan a politikus özvegye, Claudia, aki hirtelen feltűnt Gerhard Dörfler tartományi pártelnök mellett az ünnepi pódiumon, és egy ezüst keretbe foglalt fényképet nyújtott át a megrökönyödött politikusnak, rajta Haider és Dörfler közös portréjával. A BZÖ Haider diadaláról beszélt, Reinhart Rohr, az SPÖ helyi vezetője viszont úgy vélte, a választók csak kegyeletüket rótták le egy néhai kormányzójuk előtt.
Elemzők a választások előtt azt gondolták, a BZÖ sorsa többé-kevésbé azon múlik, menynyire ragadja el a karintiai választókat az osztrák és a német sajtóban "Haider-hatásként" aposztrofált jelenség. A közvélemény-kutatók mindenesetre fej fej melletti versenyt jósoltak a BZÖ és az SPÖ között. A szociáldemokraták azonban tartományi történetük legnagyobb arányú veszteségét könyvelhették el: 10 százalékkal kevesebb szavazatot gyűjtöttek, mint a vasárnapit megelőző 2004-es megmérettetésen, míg a BZÖ-nek hat százalékkal sikerült növelnie támogatottságát ahhoz képest, amit - pártszakadás előtt - a Szabadságpárt (FPÖ) szerzett.
A Haider emlékét övező tisztelet ahhoz már nem volt elég, hogy Karintiában a felszín közelében tartsa az általa 2005-ben faképnél hagyott korábbi alakulatot, amely be sem került a tartományi parlamentbe. Némi vigaszt az jelenthet az FPÖ számára, hogy a párhuzamos salzburgi választásokon 13 százalékkal a harmadik helyen végzett az SPÖ és a jobboldali Néppárt (ÖVP) mögött. Itt a szociáldemokraták hajszálvékony, háromszázalékos többséggel őrizték meg elsőségüket, a hatalomban tartva Gabi Burgstallert, Salzburg első kormányzó asszonyát.
Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt vádat emeltek hétfőn Ausztriában a türingiai kormányfő ellen, aki január elsején halálos kimenetelű balesetet okozott egy stájerországi sípályán. Dieter Althaus a donnersbachwaldi síparadicsom lejtőjén ütközött össze egy 41 éves, az Egyesült Államokban élő szlovák nővel, aki röviddel a szerencsétlenség után belehalt koponyasérüléseibe. Maga Althaus annak köszönhette életben maradását, hogy sisakot viselt, ellentétben a szlovák nővel. Beata C. négy gyermeket hagyott hátra. A tartományi miniszterelnököt, aki szintén súlyos fejsérülést szenvedett a balesetben, hetekig ápolták kórházban. A helyszíni szemlék alapján a szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy Althaus letért az általa használt sípályáról, majd rézsút mintegy 12-14 métert fölfelé haladt, és - a szabályokat megszegve - áttért egy másik pályára. Ott frontálisan összeütközött a kijelölt pályán szabályosan érkező nővel. Althaus írásban benyújtott állásfoglalásában közölte, hogy továbbra sem emlékszik a baleset körülményeire, de tudomásul veszi a szakértői vizsgálat eredményét, és magára vállalja a felelősséget Beata C. haláláért.