Lapos lett a klímacsúcs Budapesten
Mivel a klímakérdésekkel foglalkozó hazai civil szervezeteknek nem adtak érdemi megszólalási lehetőséget, a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) képviselői a konferencián nem vettek részt, de a helyszínen "magánbeszélgetést" folytattak Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi EU-biztossal.
Mint Farkas István, az MTVSZ ügyvezető elnöke lapunknak kifejtette, a Dimasz által kezdeményezett konzultáción a klímaügy mellett a génkezelt kukoricára vonatkozó magyar termesztési tilalomról esett szó. A természetvédők felvetették: a hazai közvélemény egyre nagyobb hányada tekint szkeptikusan az EU-ra, és a közelgő európai parlamenti választások előtt nem lenne szerencsés egy olyan uniós döntés, amely látványosan csorbítja a nemzeti szuverenitást.
Molnár Csaba energiaügyi miniszter azt hangoztatta: az energiatakarékosság, a megújuló energiaforrások részarányának növelése és az atomerőművi kapacitások bővítése lehet a "klímabarát" válasz az energetikai kihívásokra. Amit a jelen lévő zöldek úgy kommentáltak: sajnálatos, hogy az állam csak ez utóbbit hajlandó komolyan támogatni.
Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke (aki szintén részt vett az uniós biztossal folytatott megbeszélésen) azt emelte ki, hogy Dimasz egy "zöld-New Deal" elindítását tartja szükségesnek Európában. Ez a környezetkárosító tevékenységek támogatásának megszüntetését és jelentős zöldberuházások elindítását tartalmazná - előbbi önmagában hat százalékkal csökkentené az EU szén-dioxid-kibocsátását.