Phenjani utódlási hadművelet

Kim Dzsong Il észak-koreai vezető harmadik fiát jelöltként regisztrálták a március 8-ra kitűzött törvényhozási választásokra - értesült a dél-koreai Yonhap hírügynökség. A phenjani Legfelsőbb Népi Gyűlés tagjainak négyévenként esedékes újraválasztására még tavaly ősszel került volna sor, az eseményt azonban váratlanul elhalasztották. Elemzők szerint ennek hátterében Kim Dzsong Il egészségi állapotának ingadozása húzódik. A feltételezések szerint a 67 éves phenjani vezető tavaly augusztusban kisfokú agyvérzést kapott.

Az idén januárban szintén dél-koreai források számoltak be arról, hogy Kim Dzsong Il kiválasztott utódjának harmadik fiát jelölte meg. Kim Dzsong Un kivételezett helyzetéről orosz diplomaták már korábban is beszámoltak, a külvilág azonban nem tulajdonított ennek különösebb jelentőséget.

A Kim fiú jelölése a törvényhozási választásokon elemzők szerint egyet jelent az utódlási hadművelet tényleges kezdetével. A brit Financial Times című lap azt is állítja, hogy a március 8-i választás után hivatalosan be fogják jelenteni Kim Dzsong Un kiválasztását. A 25 éves fiatalember ezt követően pedig fontos pozíciókat kap majd a Koreai Munkapárt és a Koreai Néphadsereg szervezetében. A brit lap szerint a tavaly elhalasztott választás hirtelen megrendezése is főként az utódlás céljait szolgálja. Az esemény fontosságát jelzi, hogy a múlt héten Kim Dzsong Il nyílt levélben szólította fel az ország lakosságát a választáson való feltétlen részvételre.

A Koreai Népi Demokratikus Köztársaság belső viszonyait jól ismerő szakértők felhívják a figyelmet arra is, hogy a phenjani agitáció a közelmúltban elkezdte használni a "Pektu-vérvonal" és a "Mangjongde-vérvonal" kifejezést. Az előbbi a Pektuszan nevű koreai szent hegyre utal, ahol a legendák szerint Kim Dzsong Il meglátta a napvilágot, az utóbbi pedig az észak-koreai Betlehemként számon tartott Mangjongde településre, ahol Kim Ir Szen született. Mindez egyértelműen az apáról fiúra szálló hatalomátadásról szól. Ráadásul az elmúlt hetekben több olyan személyi változtatás történt a KNDK egymillió-kétszázezer fős hadseregének vezetésében is, ami a hatalom átörökítéséhez szükséges lojalitást kívánja biztosítani.

Föld alatti rakétaüzemanyag-töltő állomás épült?

Föld alatti rakétahajtóanyag-töltő állomást épített Észak-Korea egy rakétaindító állás mellett - írta a Dong-a Ilbo dél-koreai lap egy meg nem nevezett magas rangú szöuli illetékesre hivatkozva. A létesítmény föld alá helyezése megnehezíti, hogy kémműholdakkal észlelhető legyen, ha indításra készítenek elő egy rakétát. A töltőállomást a tavalyi év végén vagy ez év elején építették meg az ország északkeleti partvidékén lévő rakétabázison. A dél-koreai hírszerzés és a védelmi minisztérium a téma kényes jellegére hivatkozva nem nyilatkozott a lapértesülésről - írta az AP hírügynökség.

Észak-Korea néhány napja bejelentette, hogy űrprogramja keretében műholdat készül pályára állítani - emlékeztet az MTI. A környező országok és az Egyesült Államok azonban attól tartanak, hogy a műhold felbocsátásáról szóló hírekkel valójában egy nagy hatótávolságú Taepodong rakétával készülő kísérletet lepleznek. Észak-Korea 1998-ban is azt hangoztatta, hogy műholdat állít pályára, amikor Taepodong-1 ballisztikus rakétájával kísérletet hajtott végre egy Japán felett ívelő pályán. A kommunista ország 2006-ban tesztelte nagyobb hatótávolságú, becslések szerint Alaszka elérésére is képes Taepodong-2 hadászati rakétáját, de a kísérleti indítás kudarcba fulladt: a rakéta nem sokkal elindítása után az óceánba hullott. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa még abban az évben határozatot hozott, amellyel megtiltotta Észak-Koreának, hogy folytassa ballisztikusrakéta-programját.

Kim Dzsong Il látogatása egy dohánygyárban
Kim Dzsong Il látogatása egy dohánygyárban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.