Szász Jenő támadja a Tőkés-Markó-paktumot
Az aláírás előtt Marosvásárhelyen tanácskozott az RMDSZ Állandó Bizottsága, amely az aláírandó dokumentumot jóváhagyta, illetve az EMNT vezető testülete. Ennek ülésén azonban Tőkés Lászlónak sem a Magyar Polgári Párt (MPP), sem a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) vezetőjével nem sikerült egyetértésre jutnia.
A polgári erők oldalán már az elmúlt napokban is erőteljes vita zajlott arról, hogy Tőkés László elvtelen paktumot kötött Markó Bélával, amelyből a Magyar Polgári Pártot (MPP) kihagyta. Szász Jenő MPP-elnök hevesen bírálta a megállapodást. Közölte, hogy az MPP "semmilyen formában nem támogatja" a létrejött "pártlistát", szerinte az RMDSZ-MPP-koalíció az egyetlen megoldás, nem pedig az, hogy a polgári erők az RMDSZ listáján induljanak.
Tőkés László ezzel szemben azt hangoztatta, hogy az MPP az elmúlt hónapokban súlyos hibákat követett el, és képtelen volt politikai alternatívát teremteni Erdélyben. A püspök kijelentette: a polgári alternatívaépítés kudarcot vallott, ezért volt kénytelen megegyezni az RMDSZ-szel, új lehetőségeket keresni "a nemzetstratégiai célok eléréséhez". Úgy vélte, hogy az RMDSZ-EMNT-megállapodás tavaly személyi okokból nem valósult meg, de az idén sikerült az RMDSZ-szel arról a "rendszerváltó csomagról" megállapodnia, amely "az egész erdélyi magyar politikai életet átalakítaná".
Az MPP-ben nem osztja mindenki Szász Jenő véleményét. A párt Hargita megyei szervezete például a "nemzeti összefogás listáját" tartja az egyetlen járható útnak, Tőkés Lászlóval az élén, amely "biztosíthatja minden magyar választópolgár számára, hogy nyugodt lelkiismerettel szavazzon közös jelöltjeikre". A háromszéki MPP-sek viszont azt szorgalmazták, hogy az MPP kössön választási megállapodást az EMNT-vel, és így jelöltjük kerüljön fel jogilag az RMDSZ által állított közös listára.
A szombati aláírás előtt Tőkés megpróbálta jobb belátásra bírni Szászt és Izsák Balázs SZNT-elnököt, ez azonban nem járt sikerrel. Tőkés ellenben kijelentette: tévesek azok a polgári oldalról érkező, "durva támadások, amelyek az EMNT-t azzal vádolják meg, hogy kisajátította a tárgyalásokat az RMDSZ-szel". A bírálatok közül egyesek annyira "fájdalmasan érintik", hogy "elmegy a kedve a politizálástól".
A megállapodás értelmében a két szervezet összehangolja a kampánylépéseit, és a kampányban mind az RMDSZ, mind pedig az EMNT saját szimbólumait használja. A megállapodás szerint a listavezetői helyet Tőkés László püspök, EP-képviselő foglalja el, a lista második és harmadik helye az RMDSZ-t illeti meg - a rendkívül sikeres szereplés esetén pedig szintén befutónak számító negyedik helyre az EMNT javasolhat jelöltet.