Az erdélyi polgári erők nyílt konfliktusa
Az RMDSZ-EMNT-megállapodás Markó Béla és Tőkés László által történő ünnepélyes aláírására vasárnap délben a marosvásárhelyi Kultúrpalota tükörtermében kerül sor.
Szász Jenő, az egyezkedésből kihagyott erdélyi Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke azonban már Tőkés László és Markó Béla elvi megállapodását követően nyíltan bírálta a közös választási listát. Kijelentette: az MPP "semmilyen formában nem támogatja" a létrejött "pártlistát", amelynek első helyén éppen a püspök áll.
Tőkés László erre reagálva kifejtette: az MPP az elmúlt hónapokban hibákat követett el, s mára bárki beláthatja, hogy a párt képtelen volt politikai alternatívát teremteni Erdélyben. A püspök és EP-képviselő rámutatott, kénytelen volt megegyezni az RMDSZ-szel, és így új lehetőségeket keresni "a nemzetstratégiai célok eléréséhez", mert a polgárialternatíva-építés kudarcot vallott.
Hozzátette: éppen azok érdekében vállalta a kompromisszumot, akik most vehemensen ellenzik az általa talált megoldást. Ebben pedig az is benne volt, hogy az MPP megkaphatja az EP-jelöltlista szintén befutóesélyes negyedik helyét. A püspök szerint fő célja ugyanis az volt, hogy az RMDSZ-en kívüli "nemzeti erőket" politikai játéklehetőséghez juttassa, hiszen véleménye szerint nem elég a pálya széléről folyton kiabálni és szidni az RMDSZ-t.
Tőkés magyarázatára tromfolt rá csütörtökön egy másik RMDSZ-en kívüli erdélyi magyar szervezet. Bodó Barna, a Magyar Civil Szervezetek Erdélyi Szövetsége (MCSZESZ) elnöke leszögezte: szervezete "nem tartja elég átfogónak az EMNT és az RMDSZ között született megállapodást", mert az nem létezőnek tekinti az MPP-t, s éppen ezért az MCSZESZ "kiáll a nemzeti lista szükségessége mellett".