Afgán stabilizáció civilekkel

A krakkói nem hivatalos NATO védelmi miniszteri tanácskozás tegnapi zárónapján is, miként korábban, jelentős mértékben Afganisztánról volt szó. Megerősödött az álláspont, hogy az idei általános választások fordulatot hozhatnak a dél-ázsiai országban folyó konszolidációs folyamatban, feltételezve a stabilizáció polgári elemének (civil közigazgatás, hatékonyabb rendőrség) nagyobb szerepét.

Robert Gates amerikai védelmi miniszter is utalt rá, hogy a katonai erőfeszítések ugyan fontosak (az USA újabb 17000 katonát vezényel oda), de önmagukban, hatékony civil szféra nélkül, nem vezethetnek a várt eredményre.

Robert Gates (jobbra) és brit kollégája, John Hutton (középen)
Robert Gates (jobbra) és brit kollégája, John Hutton (középen)

Épp ilyen fontosnak tekinthető az a Krakkóban teret kapott törekvés, hogy Afganisztán helyzetéről induljon egyeztetés. Ebbe vonják be a nagyhatalmakat, Kínát, Oroszországot, Indiát, a közép-
ázsiai régiót (amely az utánpótlás szempontjából egyre fontosabbá válik most, hogy a pakisztáni útvonalak egyre veszélyesebbek). Ennek kapcsán új, a helyzet szülte eleme a vitának, hogy ezúttal Afganisztán gondjai taglalását közvetlenül összekötötték a pakisztáni helyzet támasztotta problémákkal (a többi között az országon átvezető utánpótlási vonalakon a biztonság romlása kapcsán).

A választások biztosításából Magyarország is kiveszi a részét, a NATO gyors reagálású erőinek magyar komponensét jelentő lövészszázad egyik szakaszát, negyven embert (akik felkészültek a feladat végrehajtására) három hónapra Afganisztánba vezénylik.

A választások biztosításáról vitázók két táborra szakadtak: voltak, akik a NATO már bevethető, kiképzett kontingenséből, a gyors reagálású erőkből (NRF) adnák a pótlólagos erőket (így Magyarország is), mások úgy vélték, az NRF-nek nem ez a feladata. Végül kompromisszum született, a tagországok maguk döntik el, melyik változatot választják.

A NATO gyors reagálású erőinek fenntartásában térjünk át a közös finanszírozásra, javasolta a szervezet krakkói, nem hivatalos védelmi miniszteri tanácskozásán Szekeres Imre honvédelmi miniszter. Nagy előrelépés, hogy Németország, amely eddig ezt ellenezte, most megváltoztatta véleményét, mondotta lapunknak a tanácskozás végeztével a magyar honvédelmi miniszter.

NATO-források szerint javaslatának váratlan támogatója akadt Krakkóban, mégpedig Robert Gates személyében. Az amerikai miniszter a közös finanszírozás kérdéskörében elhangzott tegnapi felszólalásában példaként említette, hogy a NATO-égisz alatt indított stratégiai légi szállítási program, a pápai bázisú SAC végrehajtásában is az hozott áttörést, amikor magyar kezdeményezésre áttértek a projekt közös finanszírozására.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.