Phenjan újabb rakétakísérletre készül

A dél-koreai külügyminiszter arra figyelmeztette szerdán Észak-Koreát, hogy újabb nemzetközi szankciókkal szembesülhet, ha kísérletet hajt végre nagy hatótávolságú rakétával. Ju Mjung Hvan arra hívta fel a figyelmet, hogy a rakétakísérlettel Phenjan megsértené az ENSZ Biztonsági Tanácsa 2006. számú határozatát, amely megtiltja számára a nukleáris vagy rakétaprogramok folytatását.

A Tokióban tárgyaló Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is figyelmeztette az észak-koreaiakat, hogy "rendkívül szerencsétlen" dolog lenne, ha újabb kísérletet hajtanának végre nagy hatótávolságú rakétával. Phenjan azt állítja, hogy az újabb kísérlet "békés célú", és az észak-koreai űrprogramot szolgálja. (Ismeretes, hogy néhány hete Irán is hasonló ürüggyel hajtott végre rakétakísérletet, amelyben a felbocsátott űreszközt, akár egy robbanófejet, "visszahozta" a földre, ezzel a nemzetközi közvéleményben súlyos aggodalmat keltett.)

Szöuli tüntetők északi papírmasé rakétával
Szöuli tüntetők északi papírmasé rakétával

Fokozza az Észak-Koreával szembeni gyanakvást, hogy a Dong-a-Ilbo szöuli napilap szerint az északiak titokban a Yongbyon nukleáris központ mellett egy kisebb urándúsítót állítottak fel. Úgy tűnik, Észak-Korea és Irán fegyverrendszer-fejlesztői ugyanazon forgatókönyv szerint dolgoznak. A nukleáris tömegpusztító fegyverek mindhárom elemét (a hordozórakétát, a robbanófejet és a robbanófej irányítására szolgáló komplex távközlési-robotikai elemeket) egy időben fejlesztik. Az elmúlt években az Észak, tárgyalva a világgal, segélyeket kapva, majd meg-megszegve vállalt kötelezettségeit, és szankciókkal sújtva, de folyamatosan fejlesztette rakétáit, és nukleáris szerkezetet (a feltételezések szerint plutóniumbombát) is kipróbált.

Szöuli források szerint Phenjan a következő hetekben egy Taepodong-2, mintegy 6000 kilométeres hatótávolságú, interkontinentális, ballisztikus rakétával akar újabb kísérletet végrehajtani, mert egy korábbi kísérlet során a rakéta (amely képes elérni az Egyesült Államok nyugati partvidékét) kudarcot vallott.

Észak-Koreát, a világ egyik legszegényebb országát a nemzetközi biztonságot fenyegető, a nemzetközi szervezetek előírásaira fittyet hányó, az emberi jogokat súlyos korlátozó országot két- és többoldalú szankciók sora sújtja.

A Reuters összeállítása néhányat felsorol ezek közül.

- 2006 október 8-án az ENSZ Biztonsági Tanácsa megtiltotta luxuscikkek, fegyverek eladását Észak- Koreának, és korlátozta az ország által végrehajtható nemzetközi pénzügyi műveleteket.

- Az amerikai pénzügyminisztérium korlátozta az amerikai cégek és egyes észak-koreai vállalatok, szervezetek közti pénzmozgást és a hajózással kapcsolatos fizetéseket.

- Japán tiltja északi áruk importját, hajóik kikötését, nem ad el kaviárt, marhahúst, luxusautókat Phenjannak. - Dél-Korea (amely igen jelentős kereskedelmet bonyolít le északi szomszédjával) egy 1996-os rendelkezés alapján a kettős (katonai és polgári) rendeltetésű árucikkek Északra való exportját tiltja.

Tavaly júniusban, megjutalmazva Észak "jó magatartását", Washington enyhített a kétoldalú kereskedelmet korlátozó intézkedéseken.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.