Gyilkosság parancsra
"Parancsra tettem" - védekezik Kaing Guek Eav, a ma horrormúzeumként létező egykori phnompeni kínzóközpont, az S-21-es parancsnoka, aki elsőként ül az évtizedekig halogatott perben a vádlottak padján. Háborús és emberiesség elleni bűntettekkel vádolják a ma 66 éves, rossz egészségi állapotú hóhért, aki mintegy 15 ezer ember meggyilkolásában vett részt. Mozgalmi nevén "Duch testvér" háborítatlanul élt az országban, és kilenc éve teljesen véletlenül egy brit fotós azonosította. A Pol Pot-féle diktatúra 1975-től 1979-ig csaknem kétmillió embert gyilkolt meg, veszejtett éhen, dolgoztatott halálra a "mezőgazdasági termelőegységeknek" nevezett koncentrációs táborokban.
Pol Pot, a rezsim névadója 1998-ban halt meg betegségben. Ma a rezsim egykori vezetői közül négyen várnak perre: Khieu Samphan "államelnök", Ieng Sary "külügyminiszter", felesége, Ieng Thirith "szociálisügyi miniszter" és a főideológus, Nuon Chea.
Az amerikaiak 1975-ös vietnami kivonulását kihasználva a Vörös Khmer (Kambodzsai Kommunista Párt) kínai fegyverekkel, tanácsadókkal támogatott katonai egységei megdöntötték az Amerika-barát kambodzsai rendszert, elindult a "nulla év" időszámítás, a szörnyű futurisztikus társadalom-modellező kísérlet, amelynek során az embereket kihajtották az elnéptelenedő városokból a rizsföldek mellett felállított táborokba. Az értelmiségieket (a "szemüvegeseket"), a külföldi kapcsolatot tartókat, a külföldön jártakat azonnal "szelektálták" és kivégezték, a többi között 10-12 éves gyerekekből szervezett kommandók közreműködésével. A hóhérokká kiképzett gyerekeknek amerikai M-16-os gépkarabélyokat szereztek, amelyeket könnyű súlyuknál, kis hátrarúgásuknál fogva gyerekek is tudtak kezelni. Az S-21-es kínzóközpontban a pribékek a megbújt értelmiségiek, másként gondolkodók nevét próbálták kiszedni a foglyokból a legembertelenebb kínzásokkal. A városok elnéptelenedtek, a megmaradt lakosság a rizsföldek mellett lévő táborokban élt fegyveresek felügyelete mellett. A vörös khmerek ideológiája előírta a gyárak, a kórházak, az iskolák bezárását, a pénz, a magántulajdon megszüntetését, az új, osztályok nélküli társadalom megteremtését.
A Vörös Khmer, a Kambodzsai Kommunista Párt a vietnami háború előtt, az 1950-es, 1960-as években szoros kapcsolatot tartott testvérpártjaival, a vietnamiakkal, de döntő befolyással az akkoriban hasonló szélsőséges nézeteket valló Kínai Kommunista Párt volt a kambodzsai szervezetre. A Vörös Khmer, kínai nyomásra, opportunista árulóknak nevezte a vietnamiakat, és teljesen az akkori maoista kínai vezetés befolyása alá került. Kína kommunista pártvezetője, Mao Ce-tung hasonló utópisztikus elméleteket dolgozott ki, amelyek részben a Nagy Ugrás és a kulturális forradalom időszakában öltöttek testet. Pol Pot Kambodzsája e maoista nézetek perverz kísérleti laboratóriumává vált, noha a Pol Potista vezérkar nagy része világlátott, Párizsban tanult emberekből állt.