Kalifornia már Schwarzenegger utánra készül

A jólétet, napfényt, Hollywoodot felidéző Kalifornia valójában az egyik leggondterheltebb állam az USA-n belül. Megkezdődött a helyezkedés az osztrák erőművész kormányzó utódlásáért.

Meg Whitman, az eBay internetes aukciósvállalat volt vezére személyében a Szilíciumvölgy nagyágyúja jelentkezett be a republikánus oldalon az Arnold Schwarzenegger utódlásáért folytatott küzdelembe. A 62 éves, eredetileg osztrák erőművész-színész második mandátumát tölti, így jövőre nem indulhat a legnépesebb, csaknem 40 milliós amerikai állam kormányzói posztjáért. A belső erőviszonyok még egyik nagy pártnál sem alakultak ki; a demokrata oldalon az ismertebb nevek közül Dianne Feinstein szenátor, Antonio Villaraigosa, az USA második legnagyobb városa, Los Angeles polgármestere, vagy John Garamendi alkormányzó indulására lehet például számítani a The Los Angeles Times szerint.

A nyugati parti állam ugyan - mint az várható volt - maszszívan Barack Obamára szavazott novemberben, de liberális-demokrata arculatát időnként komoly pofonok érik. Innen jött három évtizede Ronald Reagan, az ezredfordulón pedig kevesen gondolták, hogy Schwarzenegger személyében (igaz, mégoly mérsékelt) republikánus kormányzóaspiráns futhat be. A mostani elnökválasztással egy időben pedig meglepetésre népszavazás vonta meg az egyneműek egybekelésének jogát, visszamenőleg is kétségbe vonva mintegy 18 ezer homoszexuális házaspár együttélésének törvényes kereteit.

Ha a jelöltek névsora bizonytalan is, Kalifornia problémái a legkevésbé sem azok. A "napfény állama" az "arany állama" valójában gazdasági problémahalmaz, amely jövő nyárra 42 milliárd dolláros adósságot görget maga előtt. Messze itt a legtöbb a zálogjog banki érvényesítésétől sújtott háztartások száma, tavaly mintegy 260 ezren voltak. Ez arányosan a negyedik legnagyobb szám országosan. Ugyancsak a negyedik helyre kerül Kalifornia a 9,3 százalékos munkanélküliségi rátával. (Az országos átlag 7,6 százalék.) A költségvetés rendezetlensége akkora gondot jelent, hogy az S & P hitelminősítő a minap az USA ötven állama közül a legrosszabbra, A+-ról A--ra rontotta Kalifornia adósbesorolását (vagyis a piacon rosszabb feltételekkel juthat hitelhez.)

Schwarzenegger a minap elrendelte a mintegy 200 ezer állami alkalmazott kényszerszabadságolását heti két napra, minden második péntekre. Ekkor tehát értelemszerűen nem működnek a közhivatalok sem. Az égető készpénzhiány váratlan politikai ellenlábast is teremtett a kormányzó utolsó két évére. Az állam demokrata színekben megválasztott, de eddig alacsony profilon maradt számvevője, John Chiang nyíltan szembekerült Schwarzeneggerrel és a republikánus törvényhozókkal is. A minimális likviditás biztosítására például egy hónapig visszatart mintegy hárommilliárd dollár értékű adó-visszatérítést és szociális kiadásokat. Mint a The Wall Street Journal megírta, a kormányzói hivatal erre egy hat másodperces videofelvételt küldött interneten a sajtónak, amelyen Chiang kimondja a Schwarzenegger környezete szerint önmagát leleplező szavakat: "Kormányzó szeretnék lenni".

Schwarzenegger decemberben iktatta a Kaliforniai Hírességek Csarnokának tagjai közé Jack Nicholson színészt
Schwarzenegger decemberben iktatta a Kaliforniai Hírességek Csarnokának tagjai közé Jack Nicholson színészt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.