A Vatikán összesküvést sejt
Németországban különösen nagy felháborodást és politikai nyilatkozatháborút okozott a (német) XVI. Benedek pápa döntése, amellyel visszafogadta a húsz éve kiközösített Richard Williamsont, aki többszöri felszólítás ellenére sem hajlandó visszavonni holokauszttagadó kijelentéseit. (A német lapnak adott interjújában Williamson elzárkózott attól, hogy felkeresse Auschwitzot, és arra hivatkozott, történelmi bizonyítékokat keres, amelyek igazolják: a holokauszt megtörtént.)
A Spiegel ugyanakkor úgy tudja, hogy a Vatikánban a média összeesküvésének tartják a kirobbant botrányt. Ezek szerint két leszbikus francia aktivista gyűjtötte össze és küldte el a svéd televíziónak az ominózus anyagot Williamsonról. A holokauszttagadó interjú sugárzásával a pápát szerették volna lejáratni, miután épp akkor írta alá a visszafogadásról szóló rendeletet. Az összeesküvésben a Vatikán liberális erői is részt vettek. De mint a hírmagazin rámutat, a pápának éppenséggel lett volna ideje tájékozódni, hiszen a Spiegel január 19-i számában már beszámolt Williamson kijelentéseiről. A püspököt bennfentesek szerint már másnap kijelentései visszavonására szólította fel Bernard Fellay, az őskonzervatív Pius testvériségének vezetője. (Ők azóta ki is közösítették a püspököt.)
De a Vatikánban semmi sem történt. A Spiegel szerint főként azért nem, mert a Kúria még annál is rosszabbul kezeli a válsághelyzeteket, mint némely német vállalat. A pápa rosszul választja meg a tanácsadóit, legszívesebben bólogatójánosokkal veszi körül magát. Az új vezetőket is saját köreiből választotta ki. A hittani kongregációban például azt a William Levada érseket jelölte utódjául, aki Kaliforniában kampányolt az egyneműek házassága és az abortusz ellen.
XVI. Benedek eddigi működése során 500 új püspököt nevezett ki, többségükben idősebb, régen az egyházat szolgáló férfiakat. A nemzeti püspöki karokat rendszerint megkerülve, saját jelöltjeit ülteti vezető pozíciókba, mint legutóbb a linzi segédpüspök, az őskonzervatív Gerhard Maria Wagner esetében, Kínos melléfogásnak bizonyult a lengyel Stanislaw Wielgus jelölése is a varsói érseki posztra, akiről kiderült, korábban a kommunista titkosszolgálatnak jelentett.
A mostani válság jelzés arra, hogy a pápának saját "kabinetre" van szüksége - véli Eberhard von Gemmingen jezsuita páter, a Vatikáni Rádió német adásának főnöke. Ezzel el lehetne kerülni, hogy a "csalhatatlan" egyházfő magányosan hozzon (utóbb tévesnek bizonyuló) döntéseket.