Berlusconi álma az elnöki köztársaság
Az orvos szakértői vizsgálatot követően az Udine közeli Paluzzában, a családi sírban helyezik örökre nyugalomra Eluanát. 17 év kóma után a mesterséges táplálás szombati leállítása vezetett a halálhoz. Egyelőre nem indult feljelentés az (olasz házak falain feltűnt feliratok szerint gyilkos) édesapja ellen, de a hatóságok kihallgatták a kegyes halálban segédkező orvosokat. "Eluana nem meghalt, megölték" - kiáltották a jobboldal szenátorai is a hölgy és a hozzá hasonló esetekben a halált megakadályozni akaró eutanáziatörvény vitája közben. A Vatikán "egészségügyi minisztere", Javier Lozano Barragán bíboros, az Egészségügyi Pápai Tanács elnöke is úgy fogalmazott: "Megsértették az ötödik parancsolatot, mely tiltja a gyilkosságot".
"Közös gondolkodásra van szükség" - jelentette ki Giorgio Napolitano köztársasági elnök az Eluana halála keltette nemcsak erkölcsi, hanem politikai indulatok csillapítására. A biológiai végrendeletről tárgyalt törvény sürgőssége aktualitását vesztette, kormány és ellenzék egyetért abban, hogy konszenzusra épített szabályozásra van szükség, figyelembe véve az etikai kötelességi kódexüket a politikától féltő orvosok véleményét is. A kormánytöbbség és az ellenzék katolikus szárnya által támogatott törvény voksolási eredményénél is fontosabb azonban, hogy Silvio Berlusconi kormányfő saját oldalára tudta állítani a kegyes halál kérdésében megtört ellenzék egy részét.
A laikus erők csütörtök este tüntetnek Rómában, már nem Eluana szabad döntési jogáért, hanem az alkotmány védelmében. Az Englaro-ügy kirobbantotta intézményes feszültségnek ugyanis súlyos következménye lehet. Napolitano döntése - hogy nem írja alá a kormány törvényerejű rendeletét a mesterséges táplálás felfüggesztésének tilalmáról - végleges törést okozott a soha nem idillikus Berlusconi-Napolitano viszonyban, s a kormányfő egyenesen az alkotmány módosításának tervét jelentette be. Politikai megfigyelők és sajtókommentárok is destabilizáció veszélyétől tartanak, úgy látva, hogy ez csak az első volt az államfő elleni támadásokból. Eluana sorsa ugyanis valóban esélyt adott Berlusconinak az általa régóta tervezett alkotmányos reform felvetésére, az államfői hatáskör újragondolásával - az álmai szerint általa vezetett elnöki köztársaság irányába.