Budapestre készül az új szlovák külügyminiszter
Szerinte helytelen ezeket a kapcsolatokat annak alapján megítélni, hogy a két ország másként ítéli meg az egyes történelmi sorsfordulókat és eseményeket. - A mi felelősségünk a jelen és a jövő alakítása - szögezte le, majd hangsúlyozta, hogy a további szlovák-magyar együttműködés alappillére az 1995-ben megkötött alapszerződés, amely a szomszédkapcsolatok minden területére kiterjed, beleértve a szlovákiai magyarok és a magyarországi szlovákok jogállásával kapcsolatos nemzetközi dokumentumok elfogadását és gyakorlati alkalmazását is.
Közölte azt is, hogy a konkrét kérdésekről rövidesen magyar partnerével, Göncz Kingával tárgyal majd, akitől már meghívást is kapott, amelynek rövidesen eleget tesz. Prágai villámlátogatása után második külföldi útja a magyar fővárosba vezet majd. "A mindkét félnek megfelelő, mielőbbi időpontot már keressük" - közölte érdeklődésünkre. Szorgalmazni kívánja a közép-európai gázvezetékek összekapcsolását, továbbá a gépkocsigyártás megmentését ebben a régióban is. Életbevágóan fontos a nemzetközi összefogás és a szolidaritás, mert a nemzeti vagy állami önzés és a protekcionizmus a szakadékba vezet - hangsúlyozta. Kérdésre válaszolva Lajcák kifejtette, hogy Szlovákia továbbra sem ismeri el Koszovót.
Miroslav Lajcák január végén váltotta Ján Kubist a külügyminiszteri poszton. A negyvenhat esztendős karrierdiplomata jelenleg az Európai Unió Bosznia-Hercegovináért felelős főmegbízottja is.