Új amerikai külpolitika Münchenben

- Amerika többet fog tenni, a problémák konszenzusos megoldására törekszik, de többet vár el szövetségeseitől is - Joe Biden alelnök így foglalta össze egy mondatban Münchenben az új amerikai külpolitikát. Lenullázzák és újrainditják az amerikai-orosz kapcsolatok számlálóját - az amerikai alelnök Münchenben elhangzott szavait Szergej Ivanov orosz miniszterelnök-helyettes egyetértéssel fogadta, megindítva, felerősítve a Nyugat és Moszkva viszonyának normalizálását.

Ez volt az idei müncheni nemzetközi biztonsági konferencia legjelentősebb, legpozitívabb fejleménye, hiszen a másik irányban várt áttörésre, a Nyugat és Irán kapcsolataiban felgyűlt feszültség enyhítésére hiába vártak a világ egyik legjelentősebb nemzetközi biztonsági tanácskozásának részvevői. Ali Laridzsáni iráni parlamenti elnök vélhetően félreértette az Egyesült Államok új vezetését. Hiszen nem arról volt szó, hogy Amerika (és a nyugati világ) mintegy bocsánatot kérve jelzi készségét Irán feltételei elfogadására, hanem arról, hogy nagyobb készséget tanúsít a vitás kérdések, az iráni fegyverkezési program, Teherán terroristatámogató politikája megtárgyalására, de nem téve engedményeket. A harmadik nagy témakör, Afganisztán kérdésében az új amerikai politika maga is nagyobb mértékben vállal kötelezettséget, de ugyanezt várja el szövetségeseitől is. - Magyarország számára München mérlege pozitív, mert megerősíti eddigi irányvonalunkat, mondta lapunknak a tanácskozáson részt vett Szekeres Imre honvédelmi miniszter.

Biden alelnök és Ivanov miniszterelnök-helyettes mosolyog
Biden alelnök és Ivanov miniszterelnök-helyettes mosolyog

Oroszország - Az új amerikai adminisztráció igen határozott jelzést küldött, hogy változást akar kapcsolatainkban. Ez derűlátásra ad okot - mondta vasárnapi müncheni záró sajtóértekezletén az orosz kormányfőhelyettes, egykori védelmi miniszter az amerikai alelnök szavait kommentálva. A két politikus Biden szombati beszédét követően vasárnap még találkozott, mielőtt az amerikai alelnöki különgép (amely mintegy kétszáz méterre parkolt Ivanov Jak-42-esétől a müncheni repülőtéren) a levegőbe emelkedett. A kapcsolatokat leginkább zavaró Grúzia (az ellentmondásosan megítélt tavalyi orosz-grúz háború egyik részvevője) gyakorlatilag láthatatlan volt Münchenben.

A Moszkva számára különösen zavaró amerikai rakétapajzsterveket illetően Biden, elődjeitől lényegesen különböző hangot megütve jelezte, azokat "csak Európával és Oroszországgal" egyeztetve valósítják meg, feltéve hogy technikailag megvalósíthatók és hatékonyak. Forrásaink szerint ez azt jelentheti, hogy leporolják a korábbi orosz javaslatokat Moszkva bekapcsolódásáról, a Kaszpi-tenger térségében lévő orosz radarállomás(ok) integrálásáról az amerikai rendszerbe. A legutóbbi iráni műhold-felbocsátás elgondolkodtatta az oroszokat, akik most talán fogékonyabbak az iráni tömegpusztítófegyver-program veszélyeire figyelmeztető nyugati hangokra. Úgy tűnik, az amerikai-orosz kapcsolatok új szakaszát egyfajta pragmatizmus, az eltérő vélemények tisztelete és a közös érdekek keresése jellemzi majd, noha az Obama-kormánynak küldött eddigi moszkvai jelzések (Kirgizisztánból orosz sugallatra az amerikaiak minapi kiebrudalása) ellentmondásosak.

NATO, Afganisztán - Nicolas Sarkozy elnök aktív szerepe Münchenben tükrözte a szövetség reformszándékait (Franciaország idén tavasszal - több évtizedes kihagyás után - visszatér a NATO katonai szervezetébe). Des Browne brit védelmi miniszter határozottabb NATO-t sürgetett, amely kevesebbet szónokol, de többet tesz. A házigazda, Angela Merkel kancellár NATO-reformot javasolva hangsúlyozta a katonai és civil eszközök intelligens kombinálásának a fontosságát. Ugyanezt mondta Afganisztán kapcsán James Jones tábornok amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadó is, jelezvén, a hadműveletek (noha az USA további 30000 katonát vezényel a dél-ázsiai országba) önmagukban nem oldják meg a problémákat, a stratégia kiigazításra szoruló tévedéseit, például az afgán rendőrség megerősítésének elhanyagolását. Hamid Karzai afgán elnök az országa stabilizálását segítő koalíció kiszélesítését szorgalmazta Oroszországgal, Törökországgal, Kínával, Indiával. A közelgő választások kapcsán az elnök megismételte indítványát, hogy a mérsékeltebb tálibokkal induljon párbeszéd.

Sokkal nehezebb lesz megteremteni a békét és a stabilitást Afganisztánban, mint Irakban - mondta tegnap Richard Holbrooke amerikai diplomata Münchenben. Az Afganisztánnal és Pakisztánnal foglalkozó amerikai különmegbízott közölte: pályafutása során soha nem találkozott a két ország gondjaihoz hasonló, nehéz helyzettel. Holbrooke ma Pakisztánban kezdi meg a régióban tett látogatását.

Münchenből jelenti kiküldött munkatársunk, Dunai Péter

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.