Williamson holokausztot igazoló bizonyítékokat vár

Nem óhajtja visszavonni Richard Williamson, a holokauszttagadó kijelentéseivel botrányt kavaró püspök azt, amit a zsidók meggyilkolásával kapcsolatban mondott. A brit pap a Der Spiegel című német hírmagazinnak adott interjújában azt hangsúlyozta, először bizonyítékokat kíván megvizsgálni. "Ha megtalálom ezeket a bizonyítékokat, helyesbítek, ehhez azonban időre van szükség" - közölte az MTI szerint.

A Vatikán január 24-én jelentette be, hogy XVI. Benedek pápa feloldott a kiközösítés alól négy tradicionalista püspököt, köztük Williamsont, akit a néhai Marcel Lefebvre érsek, a X. Szent Pius Testvériség csoport alapítója szentelt fel 1988-ban. Ezzel egyidejűleg kiderült, Williamson, a Testvériség brit születésű tagja néhány nappal korábban a svéd televízióban arról beszélt, szerinte "nem voltak gázkamrák", és azokkal a "revizionistákkal" ért egyet, akik azt állítják, hogy mintegy 300 ezer zsidó pusztult el a náci koncentrációs táborokban, "de egyikük sem gázkamrában". Williamson jelenleg Argentínában él, és a botrány kipattanása óta kerülte a sajtót.

Mindeközben teológusok és a sajtó arról számol be, hogy német katolikusok nagy számban lépnek ki az egyházból felháborodásuk miatt.

Zsidó csoportok, katolikus püspökök és Angela Merkel német kancellár élesen bírálta Williamson kijelentéseit, és sokan felszólították a Vatikánt: gondoskodjon arról, hogy a négy rehabilitált püspök teljes mértékben fogadja el az egyház mai tanításait, különös tekintettel a II. vatikáni zsinat reformlépéseire. A Vatikán azzal védekezett, hogy a pápának nem volt tudomása Williamson nézeteiről, amikor hozzájárult a kiközösítés feloldásához.

Merkel bírálata megosztotta a német egyházi vezetőket és a politikusokat is. - Minden elismerést megérdemel Angela Merkel német kancellár a Williamson-ügy kapcsán a pápához intézett, a holokauszttagadás elutasítására vonatkozóan egyértelmű állásfoglalást sürgető felszólításáért - hangsúlyozta ugyanakkor Hans-Dietrich Genscher. A volt német külügyminiszter a Bild am Sonntag című vasárnapi lapnak nyilatkozva kijelentette: a németeket és a zsidókat a sors örökre összekötötte. A holokauszt zsidó áldozatai miatt Németország történelmi felelősséggel tartozik. "S ez a felelősség valamennyiünkre, így a Németországból származó pápára is vonatkozik" - hangoztatta Genscher. A Reuters jelentése szerint tegnap Angela Merkel és XVI. Benedek pápa szívélyes és konstruktív telefonbeszélgetést folytatott.

Csatlakozott a pápát bírálókhoz Miloslav Vlk prágai bíboros is. Szombaton honlapján azt írta, a kiközösítés feloldása "elfogadhatatlan". A cseh egyházi méltóságnak az az érzése, hogy a Vatikán "túl könnyelmű" volt.

Eközben egy vatikáni forrás szerint felújítja a párbeszédet a katolikus egyházzal az izraeli nagyrabbinátus, amely január végén "meghatározatlan időre" megszakította hivatalos kapcsolatait a holokauszttagadó püspök rehabilitálása miatt. A kapcsolatfelvételre február végén vagy március közepén kerül sor.

XVI. Benedek pápa és Angela Merkel kancellár 2006-ból. Nem értenek egyet Williamson megítélésében   Fotó
XVI. Benedek pápa és Angela Merkel kancellár 2006-ból. Nem értenek egyet Williamson megítélésében Fotó
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.