Bajban az euroszkeptikus párt
Elérve a szükséges küszöböt, azaz hét uniós tagállamból választva képviselőket a soraiba, a Libertas kétszázezer euró támogatásra kapott ígéretet az Európai Parlamenttől (EP). Ez megütközést keltett Brüsszelben és a tagállamokban, hiszen az ír Declan Ganley üzletember páneurópai pártja euroszkeptikus programmal szeretne bekerülni a strasbourgi törvényhozásba a júniusi erőpróbán. A tömörülés ellenzi a liszszaboni szerződést is, amelyet az írek - Ganley hatékony közreműködésével - tavaly népszavazáson utasítottak el. Ez a lépés visszavetette az Európai Unió intézményi fejlődését, s most mindenki újra az írekre vár, hogy megint az urnák elé járuljanak.
A Libertas valójában az egyre növekvő EU-ellenes tábor létszámát szaporítja, s a júniusi erőpróbának egyik nagy kérdése éppen az lesz, vajon ezek a csoportok milyen támogatottságot élveznek. Ha meglepetést okoznak, arra nyilván a tagországoknak reagálniuk kell, s e fejlemény ismét megkérdőjelezheti az újabb ír népszavazás végkimenetelét. A független ír európai képviselőnek, Marian Harkinnak azonban alighanem igaza van: ha a Libertas teljesítette a feltételeket, akkor a demokratikus játékszabályok értelmében jogosult az európai támogatásra.
Csakhogy az utóbbi napokban kisebb botrány kerekedett. A Libertas által beadott listán ugyanis brit, francia, görög, lengyel euroszkeptikusok szerepelnek, azonban Igor Grazin észt és Mincso Hristo Kuminev bolgár képviselők és Libertas-alapítók meggondolták magukat. Soha semmit nem írtak alá, nem is ismerik az új pártot - hangoztatják most. A Libertas viszont bemutatta az aláírásukkal ellátott dokumentumokat, az EP pedig felfüggesztette a támogatást és a bejegyzést, amíg nem lát tisztán.
Elemzők szerint az észt politikust, akinek Reformpártja a liberális európai frakcióhoz tartozik, európai kollégái győzték meg arról, lépjen vissza. Ezt az érintettek visszautasítják.
A kampány is viták céltáblája Brüsszelben. Azt a bizottsági kommunikációs programot kifogásolják ír európai képviselők, amely a 30 év alatti szigetországi állampolgároknak adna több tájékoztatót az unióról. Mary Lou MacDonald képviselő azzal vádolja a brüsszeli végrehajtó testületet, hogy az őszre tervezett népszavazás eredményét akarja befolyásolni. A kommunikációért felelős biztos szóvivője azzal érvel, hosszabb távú oktatási elképzelést valósítanak meg, mert az ír fiatalok valóban keveset tudnak az EU-ról.