Al-Maliki világi koalíciója győzött Irakban

Az iraki választási bizottság még mindig a panaszokat ellenőrzi, úgyhogy a január 31-i voksolás hivatalos eredményeit csak néhány nap múlva teszik közzé. Nuri al-Maliki miniszterelnök mindenesetre már pénteken úgy vélte a részleges eredmények - immár 90 százalék feletti adatok - ismeretében, hogy a tartományi választások "átrajzolták az ország politikai térképét". Irak 18 tartományából 14-ben tartottak választásokat.

Szerinte egyértelmű, hogy az általa vezetett nemzeti egységet hirdető Koalíció a Jogállamért jelöltjei legyőzték a nyíltan vallási jelszavakkal kampányoló, az Abdel Aziz Hakim irányította Iraki Iszlám Legfelsőbb Tanácsot, amely 2003 óta uralta az ország síita többségű déli részét, amelyet sokan felelőssé tettek a korábbi felekezeti villongásokért.

Az ENSZ képviselői szerint meggyőző volt a választások szervezettsége, a választási bizottság hivatalnokainak törekvése bármiféle csalás meghiúsítására. Az is egyértelmű, hogy Szaddám Huszein 2003-ban történt megdöntése óta a mostani választás volt a legbékésebb.

Minthogy 14 500 jelölt vetélkedett összesen 400 posztért, nem véletlen, hogy sokan elégedetlenek, és próbálják vitatni az eredményt - mondta vasárnap a választási bizottság elnöke, indokolva, hogy valamennyi kifogást kivizsgálnak, mielőtt a végleges hivatalos eredményt nyilvánosságra hozzák. A fő panasz, hogy ezrek nevei hiányoztak a választói listáról, feltételezések szerint főleg olyanoké, akik lakóhelyet változtattak. Politikai motívuma van viszont annak, hogy különösen Muktada asz-Szadr Amerikaellenes síita hitszónok mozgalma részéről érkezett sok panasz, miután a részeredmények ismeretében jelentősen elmaradtak fellegvárukban, Bagdadban al-Maliki koalíciója mögött.

Irak fontos lépést tett a demokrácia felé a múlt heti tartományi választásokkal, de még nagy utat kell megtennie, amíg valódi szabadság, biztonság és jólét lesz az országban - vélekedett a hét végén Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, aki előre be nem jelentett bagdadi látogatása során Dzsalal Talabani iraki államfővel és al-Maliki miniszterelnökkel is találkozott.

Joe Biden amerikai alelnök nyilatkozatában értésre adta, hogy Washington a mostani választás sikerénél jóval többet vár Bagdadtól a politikai reformok terén. Ettől függ ugyanis, hogy mikor vonhatják ki az amerikai harcoló alakulatokat.

Mint a Reuters jelentette, illetékesek szerint a katonai tervezők három opciót kínálnak Barack Obama elnöknek. Egyike 16 hónap, amely az elnökválasztási kampányban hangzott el. A tisztikar viszont hosszabb időt, így 19 vagy 23 hónapos terminust javasol inkább.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.