Bécsben a magyar-szlovák viszonyról
Ezt az indokolja, hogy a Smer koalícióra lépett Ján Slota szervezetével, amelyet az EP több pártja szélsőségesnek tart. A munkacsoport figyelmének előterében a Fico-kormány kisebbségpolitikája áll. Az osztrák és holland politikusok vezette bizottságban magyar részről Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője is helyet kapott.
A munkacsoport tegnap Bécsben magyar és szlovák történészek, kisebbségjogi szakértők részvételével tartott konferenciájára meghívták Dusan Caplovic szlovák miniszterelnök-helyettest is, aki azonban a tanácskozás keretében nem volt hajlandó párbeszédre az ugyancsak jelen levő Csáky Pállal, a szlovákiai magyar párt elnökével.
A munkacsoport előtt Caplovic igyekezett nagy eredménynek beállítani a kompromisszumos szlovák tankönyvtörvényt. A bizottságban felmerült viszont, hogy a törvény nem ad többletjogokat a kisebbségeknek, elfogadása csupán egy több évtizede létező gyakorlathoz való visszatérést jelent Szlovákiában. Caplovic támadta a Kárpát-medencei Képviselők Fórumát (KMKF) és megerősítette, hogy az Országgyűlés mellett működő testület ügyében Pozsony panaszt kíván tenni az EBESZ kisebbségügyi főbiztosánál.
A KMKF megítélését illetően magán a történészkonferencián is vita bontakozott a magyar és a szlovák részvevők között. A találkozó nyilvánvalóvá tette, hogy egyhamar nem alakulhat ki konszenzus a két fél között a történelmi együttélés bizonyos alapkérdéseiben. Mint Szabó Vilmos, az Országgyűlés külügyi bizottságának alelnöke rámutatott, a kölcsönös bizalom újraépítése lassú folyamat, ez csak apró gesztusokon keresztül lehetséges.
Csáky Pál fontosnak mondta, hogy az európai szocialisták figyelemmel kísérik a szlovákiai magyarság helyzetének alakulását. Lapunknak kifejtette: felhívta a munkacsoport figyelmét, hogy Caplovic "szépeket mond külföldön, de merőben másként cselekszik odahaza", valójában a szlovákiai magyarok szerzett jogainak a lefaragásán mesterkedik.