Energetikai egyeztetés

Három év után a legnagyobb EU-bizottsági delegáció tárgyalt Moszkvában pénteken. A fő téma Európa energetikai biztonságának megteremtése volt, miután az orosz földgáztól az unió keleti tagországait két hétre elvágta a januári orosz-ukrán gázháború.

Jose Manuel Barroso kíséretében kilenc EU-biztos érkezett Moszkvába a tanácskozásra. Az Európai Bizottság elnöke fogadó Vlagyimir Putyin szerint a találkozó lehetőséget nyújtott az együttműködés általános áttekintésére is, ám konkrétumokat nem közölt. Az augusztusi grúz-orosz fegyveres konfliktus és a januári gázvita nyomán feszültebbé vált EU-orosz viszony javításának szándékára utalt a találkozó után tartott közös sajtótájékoztató, amelyen Barroso kijelentette: az EU nem ellenzi az Északi és Déli áramlatok megépítését, és ezen gázvezetékek tervét nem zárja ki az Oroszországon kívüli gázforrások biztosítására tervezett Nabucco esetleges megépítése.

Részleges egyetértés mutatkozott abban, hogy egyelőre fenntartandó az ukrajnai gázvezetékeken folyó tranzit ellenőrzése, igaz, Brüsszel hajlik megfigyelőinek mielőbbi hazahívására, míg Moszkva tovább tartaná ott szakembereit. Putyin azonban megjegyezte, hogy megfigyelői a megállapodások ellenére nem juthattak el sem a Naftogaz kijevi diszpécseri központjába, sem a gáztárolókhoz. Ugyanakkor nincs jele annak, hogy az EU támogatná azt az orosz javaslatot, amely szerint az ukrán hálózatot egy EU-orosz-ukrán konzorciumnak kellene ellenőrzése alá vonnia. Barroso lényegében kitért a válasszal Dmitrij Medvegyev azon javaslatára, hogy az Energetikai Charta és az ahhoz kapcsolódó szerződés helyett - amelyet Oroszország nem ratifikált - új rendszer kialakítására van szükség az energetikai biztonság megvalósítására.

Ugyanakkor találkozóján az orosz elnökkel egyetértett abban, hogy a januári gázkonfliktus következményeinek nem szabad megismétlődniük. Bár az EU korábban Moszkvát is okolta az ukrán-orosz vita elmérgesedéséhez, Barroso most nagyra értékelte Medvegyev közreműködését a konfliktus feloldásában.

Az EB elnöke gesztust gyakorolt azzal is, hogy hangsúlyozta: moszkvai látogatása a többpólusú világrend bizonyítéka, hiszen az orosz vezetés többször nyilatkozott úgy, hogy az Egyesült Államok túlhatalmát jelentő egypólusú világrend változásra szorul. Barroso ráadásul Oroszországot megkerülhetetlen szereplőnek nevezte a globális problémák megoldásában. Az unió elnöke kitért arra is, hogy a felek az EU-orosz partnerségi és együttműködési szerződés újrafogalmazásáról is tárgyalnak. Igaz, a pénteki tárgyalások végére a felek nem terveztek és nem is írtak alá közös dokumentumot.

José Manuel Barroso és Dmitrij Medvegyev
José Manuel Barroso és Dmitrij Medvegyev
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.