Tudományos haladás Iránban

Napjainkban az Iráni Iszlám Köztársaság leginkább vitatott nukleáris programjának, ambiciózus katonai fejlesztéseinek és kemény külpolitikai retorikájának köszönhetően áll az érdeklődés középpontjában. Az atomenergia kutatása valójában azonban egy szélesebb célkitűzés része, amely az ország technológiai önállóságát és fejlettségének nemzetközi elismerését hivatott biztosítani. Az iszlám köztársaság technológiai és tudományos forradalmának keretén belül az iráni kutatók és tudósok komoly eredményeket értek el olyan területeken is, mint például az őssejtkutatás, a nanotechnológia, vagy éppenséggel az autógyártás.

Perzsia mindenkoron híres volt a tudományos vívmányairól és a technológiai fejlesztéseiről. Az ősök különösen a természettudományokban, a matematikában és a filozófiában alkottak maradandót, de nagyban hozzájárultak az orvostudomány fejlődéséhez és a kémiai ismeretek bővüléséhez is. A technikai és tudományos haladás a modern korban, az iszlám köztársaság rendszerében is nagy hangsúlyt kap. A teheráni vezetés évről évre egyre több pénzt fordít a kutatásokra és az ipari fejlesztésekre, miközben majd félmillióan lépnek be évente a felsőoktatás rendszerébe, s folytatják egyetemi és főiskolai tanulmányaikat.

Az iráni tudományos forradalom a gyakorlati megfontolások mellett természetesen ideológiai célokat is szolgál: a vezetés ezzel is az ország függetlenségét és önellátóságát igyekszik biztosítani. Reza Pahlavi abszolút monarchiájában Irán több tekintetben is erőteljesen függővé vált az Egyesült Államoktól, így például az ipari eszközök és a katonai felszerelések beszerzése tekintetében. A nyolc éven át tartó iraki-iráni háború pedig teljesen elszigetelte az iszlám köztársaságot, amelynek ezt követően meg kellett tanulnia a saját lábára állni, s önállóan boldogulni. A technikai és tudományos fejlődés nemcsak az önerőre támaszkodást segítheti, hanem Irán "ellenségeivel" szemben is hatékony vagy éppenséggel elrettentő eszköz lehet.

Irán nagyra törő vágyai, mint például a nukleáris energia alkalmazása, vagy a világűr meghódításának szándéka mind-mind az ország nagyhatalmi pozícióját hivatottak igazolni. Bizonyos kutatások tekintetében (pl. a nanotechnológiában) az ország tudósai már most is nemzetközi elismertségnek örvendenek. A forradalmi ideológia és a perzsa nacionalizmus együttesen eredményezi a technikai és tudományos fejlesztéseket, amelyek azonban olykor, mint például az őssejtkutatás esetében, még a szigorú erkölcsi szabályozásokat is felülírhatják. Sőt a technológiai haladás igénye még az olyan forradalmi dogmákat is hatályon kívül helyezheti, mint amilyen például az Amerika-ellenesség. Washington és Teherán között ugyanis sok tekintetben gyümölcsöző akadémiai együttműködés zajlik.

A tudományos és technológiai haladás azonban nem mentes az akadályoktól. Így például gondot okoz a tőkebefektetések hiánya, a szakembergárda külföldre távozása, az ideológiai lojalitás túlzott jelentősége, valamint a bürokrácia és a törvényi szabályozások átláthatatlan rendszere. A tudományos sikerességet korlátozzák emellett az Iránnal szemben hatályban lévő szankciók is, amelyek a hatalmas belső potenciál mellett is ellehetetleníthetik az ország technológiai fejlődését. (Irán az információs technológia egyik élharcosának számít, miközben az ország bankautomatáihoz továbbra is külföldről vásárolják meg a szükséges szoftvereket.)

Pillantás a jövőbe teleszkóppal
Pillantás a jövőbe teleszkóppal
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.