Garibaldi nem ünnepel

2011-ben lesz 150 éve, hogy Giuseppe Garibaldi egységesítette Itáliát. Addigra kárba veszhet a vörös ingesek vezérének munkája, mivel a zöld inges Északi Liga az ország szétszakításon dolgozik.

A velencei Szent Márk harangtorony '97-es (egy tankká átalakított kisteherautóval történt) elfoglalásánál is nagyobb hurrázással ünnepelte az Északi Liga pártja a szenátusban január 22-én tartott szavazás eredményét. 156 igen, 6 nem vokssal és 108 ellenzéki tartózkodással a római felsőház kimondta az igent az adóföderalizmusra: az első lépésre Olaszország szövetségi köztársasággá való átalakításában. A szó most a képviselőházé, de a legoptimistább ligás számítások szerint is minimum hét év kell ahhoz, hogy a gazdag Pó-alföld (Padánia köztársaság) elszakadjon a lusta, szegény déltől és az adófaló Rómától; a folyamat azonban visszafordíthatatlanul megkezdődött a pártvezér Umberto Bossi által majdnem húsz éve hirdetett autonómia irányába.

A negyedik Berlusconi-kormányra jött össze Bossi terve arról, hogy ne a veronaiak tartsák el a szicíliai munkanélkülieket. A tartományok, megyék, városok kizárólag saját adójukból éljenek meg - elvét nem sikerült ugyan keresztülvinni, és a szenátus nem mondott igent a lombard euróra, himnuszra, útlevélre sem, de az első olvasatban elfogadott törvényjavaslat a helyi közigazgatási szervek hatáskörébe utalja az adók egy részét. Az önkormányzatok például az ingatlanadóról, a megyék a járművek forgalmi adójának összegéről döntenek, és a bevétel is náluk marad. A közszolgáltatási díjak egységesek lesznek, fokozatos bevezetéssel, hiszen a nápolyi tarifák még jóval olcsóbbak a velenceieknél; a lényeg, hogy a jövőben a déli Calabria közigazgatása ne kapjon 78%-os állami támogatást, Lombardia 35 százalékával szemben. A Liga úgy látja, ezzel kimondottan a hátrányos helyzetű térségeket ösztönzik: ha állam bácsi nem segít, a déliek is felkötik a gatyájukat.

Népszavazás dönt nyolc, úgynevezett metropolistérség felállításáról (Torino, Milánó, Velence, Genova, Bologna, Firenze, Bari, Nápoly), Róma pedig rendkívüli autonómiát kap. A részletek még nem ismertek, ahogyan az sem, mennyibe kerül az államátalakítás. A ligás pénzügyminiszter Giulio Tremonti annyit árult el, hogy a föderalizmussal csökken a lakossági adóteher, nem így látja az EU, mely szerint a jelentős államadóssággal bíró Itália csak növeli a bürokráciát.

A szenátusban tartózkodó, a szövetségi államforma alakulását egyelőre megfigyelőként szemlélő ellenzék véleménye az, hogy mindez ajándék a Ligának. A föderalizmusért cserébe Bossiék február végén megszavazzák Silvio Berlusconi igazságügyi reformját.

Umberto Bossi, az Északi Liga vezetője
Umberto Bossi, az Északi Liga vezetője
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.