A holokauszttagadó püspök
A parlament alsóházának a holokauszt emléknap alkalmából volt lehetősége megtárgyalni a kérdést. A kormány nevében megszólaló, a közösségek kohéziójáért felelős államtitkár, Sadiq Khan mélységes aggodalmának adott hangot, hogy egy olyan ember, mint Williamson magas pozíciót tölthet be az egyházban. Volt olyan képviselő, aki visszataszítónak nevezte Williamson kiközösítésének feloldását alig néhány nappal az után, hogy a svéd televíziónak adott interjújában tagadta a gázkamrák puszta létezését és az általánosan elfogadott hatmillió helyett alig 200-300 ezerre tette a náci koncentrációs táborokban elpusztított zsidók számát.
A Williamson-ügy kapcsán a brit sajtó kifejtette, hogy a vatikáni rehabilitáció ellenére nem láthat el püspöki vagy plébánosi teendőket a római katolikus egyházban. A The Times egyházi tudósítója rámutatott arra az ellentmondásra, hogy a leplezetlenül antiszemita Williamson úrvacsorát vehet, míg a művi abortusz ördögi cselekedetnek számít a katolikus egyházban, és olyan emberek nem áldozhatnak a templomban, akiket házastársuk elhagyott, vagy fizikai erőszakot alkalmazó partnerüktől elváltak és egyházi hatálytalanítás nélkül léptek ismét frigyre. Az, hogy a pápa szemet hunyt a köztudott holokausztrevizionizmus felett, különösen veszélyesnek számít Nagy-Britanniában a növekvő antiszemitizmus közepette. A gázai hadjárat kezdete óta megnyolcszorozódtak a zsidó intézmények és emberek elleni atrocitások. A brit Holokauszt Központ igazgatója, Stephen Smith emiatt "tarthatatlannak és a Vatikánnak az antiszemitizmus visszaszorítása iránti elkötelezettségével tökéletesen ellentétes üzenetnek" tartja az eseményeket.
Williamson, akit a Simon Wiesenthal Központ nemzetközi kapcsolatokért felelős igazgatója, Simon Samuels "bohócnak, de nagyon veszélyes bohócnak" nevezett, régóta kultikus figurának számít a X. Szent Pius Testvériség szélsőjobboldali híveinek körében. A 67 éves püspök hitelesnek fogadja el a hírhedt Cion bölcseinek jegyzőkönyvét, ezt a XX. század eleji antijudaista hamisítványt. A vezető brit katolikus lapnak, a The Catholic Heraldnak adott interjújában tagadta, hogy antiszemita lenne, de bevallotta, hogy "nem szereti azokat a zsidókat", akiket "Jézus Krisztus urunk ellenségeinek" tart.
Williamson a winchesteri kollégiumban, majd Cambridge-ben tanult. Csak 1971-ben tért át az anglikán hitről a római katolikusra és 1976-ban a svájci Econe-ban szentelték fel a lefebvre-ista papnevelő intézetben. Dolgozott Minnesotában, a X. Szent Pius Testvériség papneveldében, 2003 óta pedig ő a Szűz Mária szeminárium igazgatója az argentíniai La Rejában, Buenos Airestől 50 kilométerre.
Williamson egyébként meg van győződve arról, hogy 2001. szeptember 11-én az ikertornyok összeomlását amerikai dinamit okozta. Ted Kaczynski, a levélbombáiról elhíresült amerikai Unabomber pedig - bár terrorista - mégis mélyen érző katolikus volt, aki felfogta, mennyire "brutalizálja" az embert a technológia.
Williamson mellett kevés világi személy állt ki az elmúlt napokban. Ki más is lehetne a barátja, mint David Irving, akit holokauszttagadása miatt börtönbüntetésre ítéltek Ausztriában?