Vatikán: Williamson vonja vissza nézeteit!

A Vatikán szerdán nyilatkozatban szögezte le, hogy a holokauszt tagadásával botrányt kavaró Richard Williamson tradicionalista püspöknek "teljesen egyértelműen és nyilvánosan" el kell határolódnia a soával (héber nyelven a holokauszt) kapcsolatos álláspontjától, mielőtt teljesen befogadnák a római katolikus egyházba. A Vatikán egyúttal közölte, hogy XVI. Benedek pápának nem volt tudomása a püspök nézeteiről, amikor január 21-én hozzájárult a Williamson és további három ultrakonzervatív püspök kiközösítésének feloldásához.

A nyilatkozat leszögezi, hogy Williamson álláspontja "teljesen elfogadhatatlan" és a pápa "határozottan elutasította". A nyilatkozatot a Vatikán államtitkársága adta ki egy nappal azután, hogy Angela Merkel a holokauszttagadás egyértelműbb elutasítására szólította fel a katolikus egyházfőt.

Szerdai általános audienciáján XVI. Benedek pápa nem tért ki a Williamson püspök kiközösítésének feloldása körüli vitára. Federico Lombardi vatikáni szóvivő azt mondta kedd este, hogy az egyházfő a múlt héten ismét felemelte a szavát a holokauszt tagadása ellen, egyúttal "teljes és vitathatatlan szolidaritását" fejezte ki a zsidók iránt. A pápa egyértelművé tette, hogy Williamson kiközösítésének feloldásával a zsidóság elleni népirtás tagadása nem válik elfogadhatóvá.

A Zsidó Világkongresszus (WJC) üdvözölte a Vatikán nyilatkozatát. Ronald S. Lauder, a WJC elnöke úgy fogalmazott, hogy "erre a jelzésre vártak a zsidók világszerte". A WJC szerint helytelenül járt el a Vatikán, amikor feloldotta a X. Szent Pius Testvériség négy püspökének kiközösítését. Számos jel szerint nem egyedi eset ugyanis a leplezetlen antiszemitizmus e tradicionalista katolikus papi közösségben - áll a nyilatkozatban.

Mint Dési András, berlini tudósítónk jelentette: Németországban változatlanul többségében kritikus hangokat hallani a német pápával kapcsolatban. Kereszténypárti és szociáldemokrata politikusok is felsorakoztak Angela Merkel mögé, miután a CDU elnöki posztját betöltő kancellár világos állásfoglalásra szólította fel XVI. Benedek pápát a rehabilitált holokauszttagadó brit püspök ügyében.

Ingrid Fischbach, a CDU egyház-politikai szóvivője szerint Merkel nagyon helyesen fogalmazott, ugyanis Németország nemzetközi megítélése forog kockán. A demokratikus Németország egyik fő "államrezonja" ugyanis az antiszemitizmus szalonképtelensége, illetve az Izrael melletti kiállás. A holokauszt tagadása a szövetségi köztársaságban büntetendő cselekmény. Franz Müntefering, a CDU/CSU-val nagykoalícióban kormányzó SPD (katolikus) elnöke történelmi hibának nevezte Williamson rehabilitálását. Müntefering úgy látja, a döntés jól mutatja, hogy a pápa is tévedhet. A kisebbik kereszténypárt, a bajor CSU soraiból ugyanakkor bírálták a szerintük szerencsétlenül nyilatkozó Merkelt. Keresztényszocialista politikusok szerint a kancellárnak nem kellene tanítómestert játszania a pápával szemben. A pápa bátyja, Georg Ratzinger csalódottan reagált Merkel megnyilvánulására és azt mondta: fivérét illetően dezinformálják a társadalmat.

A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung viszont úgy foglalt állást: XVI. Benedek döntésével nemcsak egy holokauszttagadót rehabilitált, hanem egy olyan papi közösséghez tartozó püspököknek kínált fel közösséget, akik a demokratikus társadalmi modellt elutasító mozgalom élén állnak.

Erős mondatok

 

Richard Williamson, 1989 áprilisában egy Kanadában megtartott istentiszteleten. A zsidók találták ki a holokausztot, hogy mi alázatosan térden állva engedélyezzük új államuk, Izrael létrejöttét... A protestánsok az ördögtől kapják parancsaikat, és a Vatikán eladta lelkét a liberalizmusnak.

Williamson levele "barátokhoz és jótevőkhöz" 2000 júniusából.

Kétezer éve egyetlen lehetőséget sem hagytak kihasználatlanul a zsidók, hogy beépüljenek a katolikus egyházba és Krisztust eltávolítsák a kereszténységből.

Williamson a svéd televíziónak. 2009. január 21-én: "Úgy vélem, nem voltak gázkamrák." Szerinte csak 300 ezer zsidó halt meg, s nem a kutatók által említett hatmillió a náci koncentrációs táborokban.

Williamson írása A bűn ostora című katolikus magazin számára 2001-ből. Az évszázadok során a katolikusok hite egyre gyengébb lett, különösen a második vatikáni zsinat óta... És így kerülnek a zsidók egyre csak közelebb céljukhoz, a zsidó világuralomhoz.

Williamson előadása 14 éves tanulók előtt München közelében 2008-ban. Talán a vérünkre is szükség lesz, hogy megtisztítsuk az egyházat. Könnyen lehet, hogy a gonosz erők, amelyek ma uralkodnak, bűnbakot keresnek majd. A hagyományőrzők lesznek fundamentalistaként megbélyegezve ezek a bűnbakok. Akkor mi valamennyien börtönbe kerülünk.

XVI. Benedek szerdai audienciáján nem említette a Williamson-ügyet
XVI. Benedek szerdai audienciáján nem említette a Williamson-ügyet
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.